Dzisiaj jest 25 lis 2017, 5:57

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: RAW czy JPG?
PostZamieszczono: 23 lis 2007, 14:45 
mała brązowa
Awatar użytkownika

Pewnie wiele osób zastanawia się czy warto wchodzić w robienie RAWów, które w dużo większym stopniu zaśmiecają nam kartę pamięci. Osobiście nie robiłem testów, ale natknąłem się na pewne porównanie które przekonuje mnie do RAWów:

http://www.luminous-landscape.com/tutor ... lies.shtml

Może w przypadku niedzielnego pstrykania - można Rawy darować, ale w przypadku długich i dalekich wyjazdów - RAWy pozwalają uratować wiele zdjęć, na których nam bardzo zależy.

Pozdr,
marek

PS
Młody - dzięki za fotę w locie :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 lis 2007, 14:55 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

W obróbce późniejszej RAW bije na głowę jpga. Tylko kwestia i miejsca jakie zajmuje (przecież jpg jest z góry formatem skompresowanym) i sensu robienia wszystich zdjęć w RAWie. No i oczywiście jak chcemy później zrobić sobie tapetę na ścianie to tylko RAW :)
A tak co do tego linku to z tych 3 zdjęć dziewczyn niosących torbę to mi się najbardzej podoba pierwsze ;)

PostZamieszczono: 25 lis 2007, 16:52 
mała złota
Awatar użytkownika

marek pisze:

Może w przypadku niedzielnego pstrykania - można Rawy darować, ale w przypadku długich i dalekich wyjazdów - RAWy pozwalają uratować wiele zdjęć, na których nam bardzo zależy.

A w moim przypadku to łatwiej pozwolić sobie na RAWy niedzielne, bo mniej miejsca zajmują i można chwilę w domu poświęcić na ich obróbkę. A na wakacjach 8Mega ledwo starczyło :( i obróbka tego to była ciężżżżka praca. I poza tym gdzie to później trzymać?
Beata

Tytuł:
PostZamieszczono: 26 lis 2007, 11:03 
mała złota
Awatar użytkownika

To jeszcze moje 3 grosze.

Jpeg jest kompresją stratną, tj. w po kompresji w obrazie jest mniej informacji, niż obrazie nieskompresowanym. Dlatego jpeg jest mniejszy, a jego rozmiar jest zależny od samej treści zdjęcia i stopnia kompresii. Co więcej w jpeg'u znajduje się zdjęcie już po poddaniu obróbce w procesorze aparatu, czyli po przeprocesowaniu balansu bieli, stylu, itp.

Z drugiej strony RAW jest zrzutem tego, co matryca uwieczniła. Wydaje mi się, że jest on też kompresowany, tylko przy pomocy bezstratnej metody kompresji. W każdym razie, ponieważ jest to zrzut tego co matryca "widziała", później w komputerze można zmieniać jeszcze parametry takie jak balans bieli, sharpness, styl, itp., które w jpeg'u są robione przez procesor aparatu - oczywiście korekcja ekspozycji w sytuacji gdy zdjęcie jest za ciemne lub za jasne jest software'owa i może też nie dać dobrych rezultatów. Generalnie dzięki temu mając RAW'a można zdjęcie jeszcze później w komputerze dopieścić bez straty jakości, np. jeżeli był źle ustawiony balans bieli - w jpeg'u takie korekcje robi się już dość trudno i mogą one nie dawać dobrych rezultatów.

I ostatnia sprawa - dla Canon'owców. Ponieważ bawiłem się trochę narzędziami Canon'a pod kątem poprawności oddania barw, to proponuję NIE UŻYWAĆ narzędzia DPP (Digital Photo Plus), ponieważ daje ono bardzo nieciekawe rezultaty kolorystyczne - potrafi wprowadzić bardzo dziwne kolory. Ja używam Raw Image Task'a, tj. narzędzia dostępnego w ZoomBrowser'e - klikając prawym przyciskiem w ZoomBrowser'e na RAW'ie w menu kontekstowym jest opcja "Process Raw Images". To narzędzie daje stanowczo lepsze rezultaty, zgodne z tym widziałem podczas zdjęć. Co więcej jak robiłem sobie RAW+jpeg w aparacie i póżniej porównywałem ten aparatowy jpeg do przetworzonego RAW'a, to właśnie Raw Image Task dawał takie same rezultaty kolorystyczne jak aparat.

Pozdrawiam,
Wojtek

Tytuł:
PostZamieszczono: 26 lis 2007, 13:15 
mała złota
Awatar użytkownika

wojciech_baranski pisze:
I ostatnia sprawa - dla Canon'owców. Ponieważ bawiłem się trochę narzędziami Canon'a pod kątem poprawności oddania barw, to proponuję NIE UŻYWAĆ narzędzia DPP (Digital Photo Plus), ponieważ daje ono bardzo nieciekawe rezultaty kolorystyczne - potrafi wprowadzić bardzo dziwne kolory. Ja używam Raw Image Task'a, tj. narzędzia dostępnego w ZoomBrowser'e - klikając prawym przyciskiem w ZoomBrowser'e na RAW'ie w menu kontekstowym jest opcja "Process Raw Images". To narzędzie daje stanowczo lepsze rezultaty, zgodne z tym widziałem podczas zdjęć. Co więcej jak robiłem sobie RAW+jpeg w aparacie i póżniej porównywałem ten aparatowy jpeg do przetworzonego RAW'a, to właśnie Raw Image Task dawał takie same rezultaty kolorystyczne jak aparat.

Pozdrawiam,
Wojtek

Ale zapomniałeś dodać, że ZoomBrowser jest dobry dla Canonów 5D, a nie 350D. Ja nadal szukam przyjaznego narzędzia. DPP odpadł, bo nie jest intuicyjny. Napiszcie z czegokorzystacie przy zabawie z RAWami.
Beata

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]