Dzisiaj jest 20 lis 2017, 23:14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 14:54 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Miałem wolna chwilę, to se zacząłem myśleć. I niestety wymyśliłem sobie kolejną potrzebę do zaspokojenia: muszę sobie kupić w końcu lustrzankę cyfrową. Koniec roku się zbliża, może jakiś bonusik wpadnie, więc realizacja tego pomysłu wydaje się całkiem realna :)

Niestety, Canon namieszał trochę w ofercie i wybor przestał być oczywisty. Proszę Was zatem o rady i opinie. Na pewno będzie to format APS-C, bo na mały obrazek mnie nie stać (aczkolwiek jest to rozwiązanie docelowe, ale o tym później). Do wyboru pozostaje zatem 400D i 40D. Ten drugi bardzo smakowity, ale czterysetkę również uważam za przyzwoity i zaawansowany technologicznie aparat (np. czyszczenie matrycy), tyle że strasznie malutki i plastikowy. I tak sobie myślę, że może nie warto przepłacać za body, skoro 400 pod względem funkcjonalności naprawdę niewiele ustępuje 40. Wolę dołożyć do szkła.

I tu zaczynaja się schody. Nie chcę wchodzić w system EF-S, bo nigdy nie wiadomo, czy nie będę chciał/musiał podpiąć obiektywu do analogowego korpusu (bo mnie np. znowu na cz-b i ciemnię weźmie). Poza tym, w systemie EF-S nie ma w tym momencie żadnych rozsądnych szkieł. Najnowszy wymysł, czyli 17-55 o stałym świetle 2.8 (mniam) wygląda interesująco, ale z taką ceną to niech się walą, a 17-85 jest słabo wykonany, mydlany i ciemny, chociaż tani. Dlatego pod uwagę biorę 17-40L i 24-105L. Ten pierwszy dosyć tani (nawet poniżej 2000zł), daje możliwość uzyskania szerokiego kąta w APS, ale z drugiej strony ciężko tu dopasować tele, bo stosując np. 70-200 tracę baaardzo użyteczny zakres 40-70, czyli 64-110. Drugi zdecydowanie droższy, ale zakres 38-168 bardziej do mnie przemawia, a brak szerokiego kąta można uzupełnić jakimś stałoogniskowym 17 na przyklad. Poza tym, obiektyw ten byłby jak znalazł, gdybym zechciał w niedalekiej przyszłości przerzucić się na full frame'a (a myślę, że Canon wkrótce może coś ciekawego wypuścić). No więc co radzicie? Skłaniam się ku zestawowi 24-105 z 400D, ale może o czymś zapomnialem.
Oferta Canona jest w tym momencie na tyle niekonsekwentna, że zacząłem już nawet spoglądać w stronę N.....
Nie, jednak nie. Tfu, tfu, tfu! Nie jestem na tyle zdesperowany :)

No to jak, pomożecie?

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 15:04 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Jak 40 to FF pewnie później (koszty). Zadaj sobie pytanie czy jak Cwanon wypuści jakiegoś miłego FF to czy będzie Ci się opłacało go nabyć. Czyli jak wykorzystasz FF? Bo jeżeli chodzi tylko o to żeby mieć to możesz sobie do 40 i 24-105 doupić np Sigme 20 1.8 jak tak już chcesz szeroko (relacja cena/jakość b dobra i tania). I jeszcze jakąś lampę naprzykład. A nie myślałeś o Tamronie 17-50 2.8? Strasznie przez wszystkich chwalony optycznie, tani, tylko bez AF-Su czy tam USMu.

pozdr

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 15:06 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Tamronowi podziękuję. Miałem już jednego, też chwalony, a teraz mam pół kilo złomu i od 3 lat nie fotografuję.
Dziękujemy Ci, Tamronie! :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 15:16 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

A może EOS 3 (prawie nówka za jakieś grosze) i do tego pożądne masywne szkło :hyhy: - slajdy tanieją: Sensia 100 na giełdzie juz poniżej 9 zł...

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 15:17 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Oj, trzeba wyciągnąć FE2 :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 15:31 
mała brązowa
Awatar użytkownika

wszystko zależy od tego co zamierzasz fotografować, jeśli najczęściej wykorzystywałbyś zakres: trochę szeroko (ale nie za) + portrety i akcja to widziałbym u ciebie eosa 40d +24-105 L + kiedyś dokupienie EFs 10-22 (ponoć bardzo udane szkło do krajobrazu).

a co do matrycy wielkości małego obrazka to ja już się z tego wyleczyłem - nie będę fotografował na ogniskowych 14-20mm (na małym obr.) a crop pwooduje że mniej trzeba targać i pozbywasz się niedoskonałości obiektywów które najczęściej występują na brzegach kadru (+ jakieś winietowania itp).

Chyba że będziesz robił plakaty na metr to może ci pixeli nie starczyć.

No ale ja na razie jakiś specjalnych minusów nie widzę.

Koszt 40 D to 3800zł (-250zł cashback) i 24-105 3300zł (nie pamiętam ile cashbacku).
Ale te ceny to tak z pamięci więc nie wiem za ile można to wyrwać.

Pozdr,
Marek

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 15:49 
duża srebrna
Awatar użytkownika

marek pisze:
wszystko zależy od tego co zamierzasz fotografować

Wszystko :)
marek pisze:
widziałbym u ciebie eosa 40d +24-105 L

a 400d? Ty na pewno wszystko na ten temat wiesz, jak cię znam :) 2 razy tańszy jednak... A 7 tys. na komplet to raczej nie wydam.

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 16:05 
mała brązowa
Awatar użytkownika

niestety, w ogóle go nie brałem pod uwagę - mały i plastikowy.
Jeśli ci to nie będzie przeszkadzać to bierz śmiało 400d.
Podejrzewam że jakość obrazu jest podobna - może wysokie iso w 40d będzie lepsze.
ale szczerze - to nie porównywałem ich.

a może coś u konkurencji: np jakiś nikon d80 + 18-200 3.5-5.6 VR
podejrzewam że bardzo uniwersalny zestaw, ale co do szczegółów to pewnie Młody mógłby się wypowiedzieć.
M

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 16:23 
duża srebrna
Awatar użytkownika

marek pisze:
a może coś u konkurencji: np jakiś nikon d80 + 18-200 3.5-5.6 VR

W życiu!!!!!! ;)

Tak naprawdę pierwszy model Nikona, który zwrócił moją uwagę, to D300. Ale to inna liga.
Poza tym wciąż posiadam, i nie wykluczam dalszego użytkowania, analogową sześćsetę Canona.

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 16:28 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

d80 celuje w coś pomiędzy cwanonowską 40 a 400 (bliżej 400 oczywiście). Zestaw wraz z 18-200 (najlepszy tego typu obiektyw na rynku ale ciemny i mydlany pow 150 mm, nadrabia AF-Sem i VRką) kosztuje 4800 PLN. Moim zdaniem lepiej kupić body d80 (2700PLN) i do tego np 24-120 3.5-5.6 z VRką na początek. Choć 18-200 zyskało dużą popularność i na zwykłe fotografowanie w zupełności wystarcza. A jeżeli jakiś zestawik to Tamron 17-50 2.8 i do tego Sigmę 70-200 2.8 albo Nikkora 80-200 2.8 z AF-Sem.

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 16:33 
mała brązowa
Awatar użytkownika

w takim razie przede wszystkim musisz sprecyzować ile chcesz wydać - bo samo body d300 będzie kosztować prawie tyle co 40d z 24-105.

Pomacaj sobie gdzieś 400 i 40D. Ja na twoim miejscu - gdy już masz aparat małpę - czyli na rower, to brałbym coś co dobrze się trzyma w rękach - szczególnie gdy chcesz do tego podczepiać eLki (duże i ciężkie).

M

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 16:55 
duża srebrna
Awatar użytkownika

marek pisze:
w takim razie przede wszystkim musisz sprecyzować ile chcesz wydać

Widzisz, to nie takie proste. Oczywiście jak najmniej, ale z drugiej strony nie jest tak, że na przykład cena 7 tys. jest dla mnie nieosiągalna. Zawsze mozna kupic obiektyw, za drugi bonus body, albo wziąć sprzęt na raty. Nie chcę jednak zapędzić się i wydawać kupę kasy na coś, co być może nie jest mi potrzebne. Wasze uwagi mają pomóc mi zoptymalizować współczynnik "price to performance" :) Najlepiej, jakbym zmieścił się w 5 tys. Zawsze pozostaje tez import z USA, ktory pozwala sporo zaoszczedzic.

Z tym D300 to żartowałem, co nie zmiania faktu, że zacnym i apetycznym aparatem jest.

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 18:29 
mała brązowa
Awatar użytkownika

w budżecie do 5tys to ciężko coś docelowego znaleźć - pewnie zostaje 400D + 24-105 L, ale tak jak pisałem - porównaj z 40d (nie tylko funkcje ale i pomacaj)

A tak poza tym to byłby fajny prezent urodzinowy :)
(czy dobrze pamiętam, czy mi się coś pomieszało z dzisiejszym dniem?)

Pozdr,
M

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 18:32 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

a cos takiego jak Olympus E-510?
jest tanszy od 400d wiec mozna wiecej kasy na lepsza szkla wydac...
w testach wypdada calkiem niezle...
wogole Wy bierzecie ta marke na powaznie jakos? tak samo jak testy na dpreview.com? czy raczej tej storny unikac bo jest tak samo wiarygodna jak testy chipa aporpo komputerow?

Ciepłemu bananowi kiełbasa między nogi
W bananie i śmietanie czarne wyobcowanie

<-- czyż on nie jest piękny....

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 lis 2007, 23:19 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Ja tam pralki w aparcie kupić bym nie chciał ;)
Tak to teraz jest, że systemy Nikona i Cwanona są najbardziej rozwinięte. Czyli nie tylko największy wybór ale i sprzęt robiony przez ludzi, którzy robią to od początku.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]