Dzisiaj jest 23 lis 2017, 3:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: 04 sty 2008, 21:29 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Zarowno Mlody jak i Wojtek robili zdjecie Ani i Tomka idacych.
Czy roznica w glebi ostrosci wynika z zamierzenia fotografa czy ze sprzetu?

[edit: troche mi jeszcze nie idzie wklejanie zdjec do tekstu :)]

A przy okazji co myslicie o takich bajerkach:
1. Obrazek
2. Obrazek
3. Obrazek

[edit: jak zrobic zeby nie byly takie duze?

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 sty 2008, 0:08 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Głębia ostrości wynika tylko z zamierzeń fotografa. Przecie przesłonę (właśnie czy przysłonę? nigdy nie wiem) możesz zmieniać. Im przesłona bardziej otwarta (mniejsza wartość np 5.6) tym tło będzie bardziej rozmyte. Im przesłona bardziej zamknięta (większa wartość np 25) tym tło będzie ostrzejsze.

Co do zdjęć to robimy tak:
[img]bezpośredni%20link%20do%20zdjęcia%20z%20zakończeniem%20jpg[/img]

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 sty 2008, 2:52 
mała złota
Awatar użytkownika

Młody pisze:
Głębia ostrości wynika tylko z zamierzeń fotografa. Przecie przesłonę (właśnie czy przysłonę? nigdy nie wiem)

No prawie tak :) Generalnie, jak napisał Młody, przymknięcie przysłony wyostrza tło, zaś otwarcie rozmazuje. Trochę zależy też od sprzętu, tj. przede wszystkim ogniskowej obiektywu (im dłuższa lufa, tym mniejsza głębia ostrości), ale też od wielkości matrycy. Fajny aplet wizualizujący głębię ostrości w zależności od ogniskowej i przesłony jest pod adresem http://www.photozone.de/3Technology/demos/depth.htm.

Na temat głębi ostrości jest też cała teoria, np. na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field, ale kto by tam teorię czytał :)

Ostatnio zmieniony 05 sty 2008, 2:53 przez wojciech_baranski, łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 sty 2008, 2:52 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Przesłona. Według mnie.

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 sty 2008, 12:59 
mała złota
Awatar użytkownika

A i zapomniałem napisać, że oprócz ogniskowej i przesłony, głębia ostrości zależy także od odległości od fotografowanego obiektu.

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 sty 2008, 18:02 
duża srebrna
Awatar użytkownika

teorie znam ale bylem ciekaw tego co napisal wojtek - ze sprzet (przede wszystkim dlugosc obiektywu) ma wplyw na mozliwosci wyostrzania i rozmazywania planow,
chodzi o to, czy Mlody na swoim sprzecie tez by taka fotke strzelil, czy mialby mimo najszczerszych checi wieksza glebie?

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 14:37 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Wojtek pisze:
chodzi o to, czy Mlody na swoim sprzecie tez by taka fotke strzelil, czy mialby mimo najszczerszych checi wieksza glebie?

Strzeliłby. Jeśli chodzi o same liczby (pomijam jakość optyki, ale ta nie ma wpływu na DOF), to obiektywy Wojtka i Młodego są bardzo zbliżone (100-400 vs 70-300, ale w ekwiwalencie małego obrazka to chyba nawet więcej niż 100-400, do tego takie samo światło).
Swoją drogą to dobrym sprzętem do nauki właściwego korzystania z DOF jest stary, manualny obiektyw stałoogniskowy, Zenitar na przykład. Narysowana na obiektywie skala głębi ostrości bardzo pomaga ocenić co przy danym otworze będzie ostre, a co nie. Starsze manualne zoomy też to miały. Świetna sprawa.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 14:49 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Ja mam 55-200 4-5.6
Edmund słusznie prawi.
pozdr

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 15:08 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Młody pisze:
Ja mam 55-200 4-5.6

A to przepraszam :) W takim razie jest to realne 83-300, czyli wciąż praktycznie tyle co u Wojtka

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 16:31 
mała złota
Awatar użytkownika

edmund pisze:
Młody pisze:
Ja mam 55-200 4-5.6

A to przepraszam :) W takim razie jest to realne 83-300, czyli wciąż praktycznie tyle co u Wojtka

No prawie jest tak, choć moim zdaniem nie do końca. Bo liczy się przede wszystkim charakterystyka obiektywu, czyli 55-200/4-5.6, a nie efektywna ogniskowa wynikająca z crop'a (83-300). Bo jeżeli tak liczymy, to pamiętaj, że otwarcie obiektywu się nie zmienia, a zatem przy ogniskowej 200 efektywna przesłona dla DOF będzie wynosić nie np. 5.6 tylko około 8. Z drugiej strony kompensuje to mniejsza matryca (mniejszy "circle-of-confusion"). Możliwe zatem, że efekt będzie podobny, aczkolwiek nie ma to jak sprawdzić w praniu. Jak kiedyś będzie okazja, to tak zrobimy :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 16:34 
mała brązowa
Awatar użytkownika

edmund pisze:
Młody pisze:
Ja mam 55-200 4-5.6

a jednak nie - bo jeśli chodzi o głębię ostrości to trzeba porównywać rzeczywiste mm ogniskowej. czyli jeśli Młody ma max 200 -to zawsze będzie miał większą głębie ostrości niż Wojtek przy 400 mm (przy tym samym otworze przesłony).
Crop nie ma tu nic do gadania - z tego właśnie powodu dużo osób które chcą mieć pięknie rozmazane tło - wolą pełną klatkę niż APSa, bo mogą dzięki temu uzyskać mniejszą głebię (dla tej samej realnej ogniskowej)

M.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 16:50 
duża srebrna
Awatar użytkownika

To żeś mnie zaskoczył. Rozumiem zatem, dlaczego portreciarze lubią średni format :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:02 
mała złota
Awatar użytkownika

edmund pisze:
To żeś mnie zaskoczył. Rozumiem zatem, dlaczego portreciarze lubią średni format :) Tylko dlaczego w takim razie udaje mi się uzyskać rozmyte tło w moim kompakcie, którego maksymalna, rzeczywista ogniskowa wynosi 34mm? A i przesadnie jasny nie jest...

Właśnie tutaj jest kwestia wielkości matrycy i ogniskowej. Jak masz małą matrycę (np. 7.6mm) będziesz miał głębię ostrości, bo wystarczy rozmycie tła ("circle-of-confusion") o 0.01 mm na matrycy. Na pełnej klatce, żebyś miał głębię ostrości trzeba już nie 0.01 a 0.1 mm no i się kompensuje ogniskową. Problem w tym, że jak pisałem, nie wiem, czy ten efekt mniejszej klatki całkowicie kompensuje wpływ ogniskowej. I tak na prawdę trzeba będzie sprawdzić :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:07 
mała brązowa
Awatar użytkownika

no i dlatego w małpach mimo światła np. 2.8 bądź 4.0 masz w kadrze wszystko ostre - bo ogniskowa jest np 6 mm. (przy maluśkiej matrycy odpowiednik w takim np pałerszocie 5,8 mm to w realu 35mm!).
M.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:10 
mała brązowa
Awatar użytkownika

Wojtek - czy my musimy odpowiadać na maile Edmunda czy Młodego symultanicznie :)

bo znów jak pisałem swojego posta to twojego jeszcze nie było - a jak widzę piszemy o tym samym :)

Pozdr,
M

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]