Dzisiaj jest 21 lis 2017, 8:04

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:12 
mała złota
Awatar użytkownika

marek pisze:
Crop nie ma tu nic do gadania - z tego właśnie powodu dużo osób które chcą mieć pięknie rozmazane tło - wolą pełną klatkę niż APSa, bo mogą dzięki temu uzyskać mniejszą głebię (dla tej samej realnej ogniskowej)

Wiesz co Marku, właśnie nie jestem pewien. No bo na małej matrycy rozmazanie tła może być mniejsze. Przykład: załóżmy, że masz ten sam obiektyw założony do dwóch różnych aparatów. Nieostry punkt będzie na matrycy kółkiem o średnicy np. 0.1mm. Teraz na matrycy boku np. 7.6 mm jest to około 1.3% wielkości zdjęcia, zaś na matrycy 35 mm jest to już tylko ok. 0.3%. Więc na większej matrycy będzie większa głębia ostrości.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:13 
mała złota
Awatar użytkownika

marek pisze:
Wojtek - czy my musimy odpowiadać na maile Edmunda czy Młodego symultanicznie :)

No właśnie :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:17 
mała brązowa
Awatar użytkownika

a jeszcze wracając do tematu - pamiętam że na canon-boardzie robiono porównania głębi międzi 5d a 20D (FF i APS) i szczerze mówiąc dla profesjonalisty może to i ma znaczenie, ale ja tam znaczącej różnicy nie widziałem.
Mi crop jednak pomaga, bo mogę mieć dzięki temu lżejszą szklarnię i pozbywam się niedoskonałości optyki (tzn obiektywy do FF które mam pracują tylko centralną częścią, a brzegi szkła, które raczej nie są optycznie doskonałe nie przenoszą żadnego obrazu).

No ale to już raczej temat rzeka pt crop czy FF - a to nie ten wątek
M.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:22 
mała złota
Awatar użytkownika

marek pisze:
a jeszcze wracając do tematu - pamiętam że na canon-boardzie robiono porównania głębi międzi 5d a 20D (FF i APS) i szczerze mówiąc dla profesjonalisty może to i ma znaczenie, ale ja tam znaczącej różnicy nie widziałem.

Dla matryc tej wielkości nie będzie wielkiej różnicy. Specjalnie dałem taki przykład z matrycą 7.6 i 35 mm żeby było widać różnicę :) Ale jak zobaczysz APS i 35 mm, to różnica jest na poziomie trzydziestu paru procent i to kółko o średnicy 0.1 mm na APS-C to wtedy 0.44% wielkości zdjęcia, zaś na 35mm to jest 0.3%. Więc różnica może być mało zauważalna :)

Ostatnio zmieniony 07 sty 2008, 17:25 przez wojciech_baranski, łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:22 
duża srebrna
Awatar użytkownika

marek pisze:

A było porównanie 5D i A720? :) :P

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:24 
mała złota
Awatar użytkownika

edmund pisze:
A było porównanie 5D i A720? :) :P

Siur, A720 rules ;)

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:25 
mała brązowa
Awatar użytkownika

wojciech_baranski pisze:
marek pisze:
Crop nie ma tu nic do gadania - z tego właśnie powodu dużo osób które chcą mieć pięknie rozmazane tło - wolą pełną klatkę niż APSa, bo mogą dzięki temu uzyskać mniejszą głebię (dla tej samej realnej ogniskowej)

Wiesz co Marku, właśnie nie jestem pewien. No bo na małej matrycy rozmazanie tła może być mniejsze. Przykład: załóżmy, że masz ten sam obiektyw założony do dwóch różnych aparatów. Nieostry punkt będzie na matrycy kółkiem o średnicy np. 0.1mm. Teraz na matrycy boku np. 7.6 mm jest to około 1.3% wielkości zdjęcia, zaś na matrycy 35 mm jest to już tylko ok. 0.3%. Więc na większej matrycy będzie większa głębia ostrości.

no ale to co tu piszesz to inny przypadek - bo te zdjęcia możesz dopiero zestawić ze sobą gdy wytniesz z pełnej matrycy ten obraz który masz na mniejszej matrycy - i wtedy gdy na każdej klatce masz ten sam obrazek okaże sie że wielkości tych punktów będą takie same.
Ja mówiłem o tym żeby na obu matrycach uzyskać ten sam obraz musisz podpiąć inne szkła (ty u siebie masz np 50mm, ja muszę się posiłkować 30mm).
M

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:29 
mała złota
Awatar użytkownika

marek pisze:
Ja mówiłem o tym żeby na obu matrycach uzyskać ten sam obraz musisz podpiąć inne szkła (ty u siebie masz np 50mm, ja muszę się posiłkować 30mm).

Zgadza się.

Moje wątpliwości są jedynie takie: czy wpływ wielkości matrycy i ogniskowej kompensują się? Czy może wpływ ogniskowej jest większy i to ogniskowa w większym stopniu decyduje o głębii ostrości?

Ja nie mam pojęcia i proponuję po prostu przetestować.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:34 
mała brązowa
Awatar użytkownika

wojciech_baranski pisze:
marek pisze:

Zgadza się.

Moje wątpliwości są jedynie takie: czy wpływ wielkości matrycy i ogniskowej kompensują się? Czy może wpływ ogniskowej jest większy i to ogniskowa w większym stopniu decyduje o głębii ostrości?

Ja nie mam pojęcia i proponuję po prostu przetestować.

ale nie ma czegoś takiego jak wpływ wielkości matrcy na głębię ostrości.
tu liczy się ogniskowa - a ile chcesz z obrazu który daje ci dana ogniskowa zarejestrować to taką przystawiasz wtedy matrycę.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:50 
mała złota
Awatar użytkownika

marek pisze:
tu liczy się ogniskowa - a ile chcesz z obrazu który daje ci dana ogniskowa zarejestrować to taką przystawiasz wtedy matrycę.

No nie do końca się zgodzę. Bo jeśli chcemy zrobić to samo zdjęcie na APS i 35mm, to na APS musisz mieć ogniskową np. 30mm, zaś na matrycy 35mm ogniskową 50mm.

I teraz właśnie jest pytanie: czy przy tej samej przesłonie w obu aparatach, na zdjęciach będzie taka sama głębia ostrości? Ja nie jestem pewien rezultatu.

A co do wielkości matrycy i głębi ostrości, to ma to znaczenie jedynie w przypadku, gdy porównujemy finalne zdjęcia w tej samej wielkości, np. wywołujemy na papierze, albo rzucamy na pełny ekran. No bo głębia ostrości jest tylko złudzeniem, wynikającym z tego, że małe rozmyte kółeczka na zdjęciu, poniżej pewnej granicznej wielkości są przez mózg "widziane" jako ostre punkty. Im więcej procentowo stanowią one na matrycy tym na zdjęciu będą większe i będzie wrażenie mniejszej głębi ostrości. W każdym razie tak mi się wydaje.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:56 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Ale idąc tym tropem, to zmniejszenie rozdzielczości finalnego zdjęcia np. z 1200x1600 do 800x600 powinno również zaowocować zwiększeniem głębi ostrości. Jakoś mnie się to nie widzi...

Ostatnio zmieniony 07 sty 2008, 18:04 przez edmund, łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 17:58 
mała brązowa
Awatar użytkownika

wojciech_baranski pisze:
marek pisze:

No nie do końca się zgodzę. Bo jeśli chcemy zrobić to samo zdjęcie na APS i 35mm, to na APS musisz mieć ogniskową np. 30mm, zaś na matrycy 35mm ogniskową 50mm.

I teraz właśnie jest pytanie: czy przy tej samej przesłonie w obu aparatach, na zdjęciach będzie taka sama głębia ostrości? Ja nie jestem pewien rezultatu.

oczywiście że mniejsza głębia będzie na 50mm na FF.

wojciech_baranski pisze:
A co do wielkości matrycy i głębi ostrości, to ma to znaczenie jedynie w przypadku, gdy porównujemy finalne zdjęcia w tej samej wielkości, np. wywołujemy na papierze, albo rzucamy na pełny ekran. No bo głębia ostrości jest tylko złudzeniem, wynikającym z tego, że małe rozmyte kółeczka na zdjęciu, poniżej pewnej granicznej wielkości są przez mózg "widziane" jako ostre punkty. Im więcej procentowo stanowią one na matrycy tym na zdjęciu będą większe i będzie wrażenie mniejszej głębi ostrości. W każdym razie tak mi się wydaje.

nie wiem o co chodzi
myślę że dość wyczerpująco wyjaśniłem temat :)

Pozdr i wychodzę,
Marek

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 19:06 
mała złota
Awatar użytkownika

edmund pisze:
Ale idąc tym tropem, to zmniejszenie rozdzielczości finalnego zdjęcia np. z 1200x1600 do 800x600 powinno również zaowocować zwiększeniem głębi ostrości. Jakoś mnie się to nie widzi...

Oczywiście jeżeli będziesz porównywać oryginał ze zmiejszonym zdjęciem i oba ustawisz na tę samą wielkość (np. pełny ekran), to nie - no bo na zmniejszonym zdjęciu nie ma więcej informacji. Tylko na filmach potrafią wostrzyć zdjęcie z niczego i robić takie numery :)

Ale jeżeli zmniejszone zdjęcie będzie będzie mniejsze, tak, że szczególy będą mniejsze, to to moim zdaniem tak: mimo, że nie będą ostre, będą dawały większą głębię ostrości, just look:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 19:10 
mała złota
Awatar użytkownika

Aha, wyprzedzę kolejne posty :) Zdjęcia różnią się tylko resize'em (jpeg quality = 88, smoothing factor = 0, resize algorithm = Lanczos3). Nie było robionych żadnych wyostrzań. Zresztą jak porównacie na pełnym ekranie największe ze średnim, to zobaczycie, że są identyczne (no poza tym, że na średnim widać już piksele i stratę informacji).

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 sty 2008, 21:49 
mała złota
Awatar użytkownika

marek pisze:
oczywiście że mniejsza głębia będzie na 50mm na FF.

Marek ma rację.

Zrobiłem mały test, w którym zrobiłem 2 zdjęcia:
1. FF: na moim 5d przy ogniskowej 105 i przesłonie 4.0
2. APS: na moim 5d przy ogniskowej ok. 65 i przesłonie 4.0 i potem zasymulowałem APS'a wycinając centralną część zdjęcia.

Oba zdjęcia zostały potem zmniejszone do 1500x1000.

Rezultat jest taki, że mniejsza matryca nie kompensuje ogniskowej, tj. na FF z ogniskową 105 jest mniejsza głębia ostrości niż na APS z ogniskową 65 (odpowiednik 105 na FF). Podejrzewam, że dla jeszcze mniejszych matryc może być jeszcze większa różnica, czyli będzie trudno na nich osiągnąć małą głębię ostrości.

A oto rezultat testu:
1. FF:
Obrazek

2. APS:
Obrazek

Ostatnio zmieniony 14 sty 2008, 21:46 przez wojciech_baranski, łącznie zmieniany 1 raz

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]