Dzisiaj jest 23 lis 2017, 18:58

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: 14 sty 2008, 3:29 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Wracając do kolorów to dla mnie najtrudniej było opanować w miarę kolory podczas używania lampy. Strasznie długo to trwało zanim opanowałem błyskograta. Już z Wojciechem gadaliśmy o rozpraszaczach (nakładkach na lampę, które powodują większe rozproszenie światła). Przy mojej sb-800 ten rozpraszacz strasznie chrzanił kolory. Jakby ktoś żółtą farbę wylał.

Postaram się co nie co o kolorach z lampą. (ale mnie wzieło... :zawstydzony: )

Po pierwsze światło odbite jest dużo bardziej neutralne i rozproszone od światła bezpośredniego. Mówiąc krótko lepiej skierować błyskograta na sufit pod kątem, gdzie światło się odbije i rozproszone trafi na fotografowaną mordkę. Oczywiście czasami nie ma o co odbić i wtedy wg mnie lepiej jest ustawić korekcję siły błysku na -1/3. Choć może to być kwestią gustu. Ja zawsze lubiłem z deczka niedoświetlone.

Jak już lampka śmiga aż miło czas na aparat. Zazwyczaj istnieje opcja balansu bieli na program "lampa błyskowa". Światło lampy, delikatnie mówiąc, nie jest naturalne i tu balans bieli jest kluczowym. Ja osobiście jeszcze "ocieplam" za pomocą korekcji programu balansu bieli. Kwestia gustu.

Posługiwanie się lampą nie jest trudnym zadaniem i wymaga trochę ogarnięcia. Gdy dysponujemy lampą wbudowaną polecam pobawić się balansem bieli - ja się zdiwiłem jak różne efekty można uzyskać przy niewielkich zmianach. Jeżeli ktoś planuje "wejść" bardziej w fotografię gorąco zachęcam do kupna lampy samodzielnej. Różnica jest kolosalna o możliwościach nie mówiąc. Dwa różne światy. Nie musi być od razu najdroższa. W zasadzie różnią się tylko mocą i czasami różnicą w programach (np stroboskopowe itd). Jak nie zamierzasz błyskać po ciemku dalekich obiektów najprostsza wystarczy.

Ot, tak mnie wzieło i sobie napisałem. A, co... :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 14 sty 2008, 11:56 
mała brązowa
Awatar użytkownika

ja na razie korzystam z lampy wbudowanej. Tzn korzystam bardzo rzadko, więc dlatego mi wystarcza.
Poza tym uwielbiam zdjęcia bez lampy w naturalnym świetle. W zasadzie dopiero teraz gdy mam cyfraka mogę sobie na to pozwolić (np zdjęcia w mieszkaniu przy sztucznym świetle - tylko iso 1600 lub wyższe + przesłona 4.0 ale 2.8 bardziej wskazane).

no i więcej niż 2kg sprzętu nie chcę nosić (body 750g + 17-40 490g + 70-200 720g).

A lampa przydaje mi się tylko w zdjęciach pod światło - wtedy trzeba doświetlić pierwszy plan.

Tytuł:
PostZamieszczono: 14 sty 2008, 12:50 
mała złota
Awatar użytkownika

Młody pisze:
Ot, tak mnie wzieło i sobie napisałem. A, co... :)

I bardzo dobrze :)

Młody pisze:
Po pierwsze światło odbite jest dużo bardziej neutralne i rozproszone od światła bezpośredniego.

To ja tylko dodam tyle, że bezpośredni błysk na fotografowany obiekt daje przede wszystkim bardzo głęboki cień za obiektem, co właśnie jest bardzo nienaturalne. Odbicie od sufitu pozwala "zasymulować" światło zastane (tzw. ambient light), równomiernie oświetlające wszystkie elementy. Przy takim oświetlaniu trzeba jednak wziąć pod uwagę też fakt, że kolor sufitu "zabarwi" nam nasze odbite światło, i jeżeli sufit jest np. różowy, to na zdjęciu może się okazać, że będziemy mieli wszystko zaróżowione. W takim przypadku trzeba sobie skalibrować aparat, albo przez ręczne dobranie balansu bieli, albo przy pomocy białej albo szarej karty kalibrującej. A w ogóle najlepiej błyskać na biały sufit :)

No i jeszcze jedna sprawa - ilość światła padająca na jednostkę powierzchni obiektu jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości od obiektu (zabrzmiało bardzo... naukowo ;)), co powoduje, że bliskie obiekty są jaśniejsze niż dalsze obiekty - np. oświetlony bezpośrednim błyskiem lampy obiekt w odległości 2m od aparatu jest czterokrotnie jaśniejszy od obiektu w odległości 4m. Na zdjęciu wyjdzie tak, że w zależności od intencji fotografa, albo bliższy obiekt będzie dobry, a dalszy mocno niedoświetlony, albo bliższy będzie bardzo prześwietlony, a dalszy dobry. Żeby tego uniknąć i wyrównać oświetlenie, można błysnąć lampą właśnie o sufit. Wtedy zmniejsza się różnicę oświetlenia, bo (zakładając sufit na wysokości 3m) światło do obiektu w odległości 2m musi pokonać wtedy około 6.3m, a do obiektu w odległości 4m około 7.2m - zatem różnica w oświetleniu tych obiektów będzie już niewielka, bo tylko około 30%. Oczywiście musimy mieć na tyle mocną lampę, żeby nam "doniosła" na odległość tych około 7.5m.

W związku z tym, tak jak Młody napisał, różnica między lampą wbudowaną i lampą zewnętrzną jest kolosalna. Przede wszystkim lampą wbudowaną nie da się błysnąć o sufit. Zresztą lampa wbudowana ma zazwyczaj małą moc, więc taki błysk i tak pewnie by nie "doniósł". Generalnie zasięg lampy zależy od jej mocy, ustawionej czułości oraz przesłony. Sama moc lampy jest określana tzw. liczbą przewodnią. Dla przykładu standardowe lampy wbudowane mają liczbę przewodnią około 13, co daje przy iso 100 i przesłonie 4 zasięg około 3m. Przy iso 1600 i przesłonie 4 zasięg ten będzie większy, bo około 10m. Jeżeli chcemy domknąć przesłonę do 8, to wtedy dla iso 100 zasięg jest około 1.5m, a dla iso 1600 około 5m. Jeśli chodzi o lampy zewnętrzne, to mają one liczby przewodnie od powiedzmy czterdziestu do pięćdziesięciu kilku. I tak np. dla lampy o liczbie przewodniej 55 na iso 100 i przesłonie 4 daje to zasięg około 13-14m, zaś przy iso 1600 i przesłonie 4 daje jakieś 50m. Jeżeli z taką lampą domkniemy przesłonę do 8, to wtedy dla iso 100 zasięg jest około 6.5-7m, a dla iso 1600 około 25m.

No i jeszcze jedna sprawa - efekt czerwonych oczu. Otóż przy lampie zewnętrznej jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia tego efektu. Polega on bowiem na tym, że światło lampy dostaje się do wnętrza oka, odbija się tam od dna oka uzyskując kolor czerwony od naczyń krwionośnych, a następnie wraca przez źrenicę do aparatu - stąd właśnie ten efekt. I teraz najważniejsze - efekt ten zależy bardzo od odległości lampy od osi optycznej aparatu, tj. od prostej prostopadłej do matrycy, przechodzącej przez jej środek (sorki za zbytnią naukowość ;)). Im bowiem lampa jest dalej od osi optycznej tym, pod większym kątem światło wpada do oka i inaczej odbija się od dna oka, tak że mniej go wraca do aparatu i tym mniejszy ten efekt. Tak więc lampa zewnętrzna, ponieważ jest dalej od osi optycznej aparatu, może nie powodować w ogóle tego efektu, albo zmniejszyć go znacznie (w zależności od odległości od fotografowanej osoby). Aparaty z lampą wbudowaną (która jest blisko osi optycznej), żeby zmniejszyć efekt czerwonych oczu, robią przedbłyski, tak by źrenica się przymknęła, zmniejszając ilość wracającego do aparatu światła, odbitego od dna oka. Efektu tego nie będzie wcale gdy zrobimy błysk o sufit.

Ok, koniec mądrzenia się... Mam nadzieję, że mnie nie wywalicie z forum ;)

Młody pisze:
Już z Wojciechem gadaliśmy o rozpraszaczach (nakładkach na lampę, które powodują większe rozproszenie światła).

Si, i właśnie w piątek przyszła przesyłka z rozpraszaczem. Z tego co się króciutko pobawiłem, efekty kolorystyczne są bardzo dobre, ale to trzeba będzie jeszcze sprawdzić. Zresztą będę miał je ze sobą, to pobawimy się jutro w klubie.

Tytuł:
PostZamieszczono: 14 sty 2008, 13:04 
mała złota
Awatar użytkownika

marek pisze:
Poza tym uwielbiam zdjęcia bez lampy w naturalnym świetle.

Ja też, ale niestety czasem warunki są bardzo trudne, i potem zdjęcia wychodzą nieostre. No i jeszcze kwestia kolorów - lampa daje jednorodne kolorystycznie warunki oświetleniowe. Zaś światło zastane może się znacznie różnić, np. jak masz kilka różnych źródeł światła, np. jarzeniowe i lampkę ze zwykłą żarówką, a wtedy to co jest w świetle jarzeniowym będzie inaczej wyglądało niż to, co w świetle żarówkowym. Ja na razie robię w takich warunkach w B&W, bo wtedy nie ma problemu :) No i czasem B&W daje fajne klimaty.

Tytuł:
PostZamieszczono: 14 sty 2008, 15:40 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Jak nie trzeba to nie używam błyskograta, ale jak trzeba to lubię pobłyskać trochę :) Ot przykład Sylwestra. Ciemno jak w dupie było na sali i Wojciech bez lampy musiał przejść do biało-czarnego (co też jest dobre :) ) a ja wolę w takich sytuacjach doświetlić lampą i kolory wychodzą naturalnie i jest ostro.

pozdr

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 1:53 
duża złota
Awatar użytkownika

Wojtku, bardzo jasno to wytłumaczyłeś! Jestem naprawdę pod wrażeniem i czekam na kolejne tematy które tak klarownie opiszesz .

Młody, mam pytanie związane z Twoją lampą. Zastanawiam się czy jest sens kupować lampę do mojego kompakta, pasujące modele to sb-600/800. Używał bym ją do robienia tylko około 5%-10% zdjęć. Większość moich fotek to widoczki w dzień i miasta nocą. Nie miałem jeszcze dobrej lampy i nie wiem czy efekty jakie mógłbym uzyskać są warte 800zł (sb-600) przy przeciętnych parametrach całego aparatu. Jak myślisz czy powinienem zainwestować, jeżeli tak to w 600 czy 800?

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 2:03 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Jeżeli byś często jej nie wykorzystywał i nie masz potrzeby to po co Ci dodatkowy wydatek. Szczególnie do kompakta.
Jeszcze jest "sabina"-400 ale to jest jak z d40 - bezsensu.

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 2:40 
duża złota
Awatar użytkownika

Dzięki, wstrzymam się z tym zakupem do czasu aż się przeprofiluje :)

Przy okazji tych lamp. Czytałem różne opinie na ich temat, wybierając jedną do mojego aparatu różnica między nimi sprowadza się do ich mocy. Z tego co napisał Wojtek wynika, że na zdjęciach zrobionych z sb-600 (słabszą lampą) efekt czerwonych oczu teoretycznie powinien pojawiać się częściej niż w lampach mocniejszych?

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 2:56 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Tutaj moc max lampy ma mało do gadania. W Nikonie wybór masz taki: jak nie potrzebujesz dużej mocy (noc, duże odległości) to 600, jak potrzebujesz 800. Pozostałe cechy nie są istotne przy takiej różnicy cenowej.
Jeszcze zawsze pozostają Metze, które mają swoich wielbicieli. Ja się na Metzach nie wyznaję. Cenowo wychodzi na jedno.

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 3:37 
duża złota
Awatar użytkownika

Zasugerowałem się zasadą działania lamp wbudowanych:
Cytuj:
Aparaty z lampą wbudowaną (która jest blisko osi optycznej), żeby zmniejszyć efekt czerwonych oczu, robią przedbłyski, tak by źrenica się przymknęła, zmniejszając ilość wracającego do aparatu światła, odbitego od dna oka.

I pomyślałem, że jeżeli lampa zewnętrzna również wykonywała by taki przedbłysk to mogła by skuteczniej go wykonać (szerzej otworzyć źrenice) właśnie dzięki większej mocy. Ale jak wspomniałem, w lampach jestem laikiem więc postawiłem taką hipotezę ze znakiem zapytania ;)

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 14:52 
mała złota
Awatar użytkownika

Młody pisze:
W Nikonie wybór masz taki: jak nie potrzebujesz dużej mocy (noc, duże odległości) to 600, jak potrzebujesz 800. Pozostałe cechy nie są istotne przy takiej różnicy cenowej.

Nie wiem jaka jest różnica w cenie, ale jeżeli jest relatywnie niewielka, to ja bym się zdecydował na mocniejszą lampę.

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 19:07 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Cena: 840 zł a 1350 zł
Liczba przewodnia: 30/42 a 38/53

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 sty 2008, 14:33 
mała złota
Awatar użytkownika

Młody pisze:
Cena: 840 zł a 1350 zł
Liczba przewodnia: 30/42 a 38/53

No tak, to już nie jest mała różnica. W takim razie trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, i te techniczne i te finansowe

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]