Dzisiaj jest 19 lis 2017, 21:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 27 kwie 2008, 17:26 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

po roku uzytkowania mojego aparatu cyfrowego doszedlem do wniosku ze przed zblizajacymi sie wakacjami moze sobie go troche usprawnie
i tu pojawia sie pytanie
co najlepiej kupic na poczatek?
filtr uv? czy polaryzacyjny? czy cos innego?
uprzedzajac pytanie to zdjecia ktore robie na wakacjach z reguły mozna podzielic na dwie kategorie czyli widoki lub portrety/zdjecia calych ludzi na tle czegos

moj aparat to Fuji 6500 (taki zaawansowany cyfrowy)

Ciepłemu bananowi kiełbasa między nogi
W bananie i śmietanie czarne wyobcowanie

<-- czyż on nie jest piękny....

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2008, 18:22 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Gorąco polecam założyć uvkę na stałe, ze względu na ochronę obiektywu (szczegółnie na wyjeździe). Do niej najlepiej dokupić rzeczywiście polarkę: najbardziej uniwersalny filtr, który daje bardzo dobre efekty na widoczkach w trudnych warunkach przejrzystości powietrza.

Są jeszcze różne filtry np połówkowe szare bądź niebieskie ale szczerze mówiąc to nie są one opłacalne a swoje ważą, co na długim wyjeździe jest ważne, a polarka spokojnie wystarczy.

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2008, 18:40 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

super dzieki

z tym ze teraz tak
rozpietosc cenowa na allegro takich filtrow jest znaczna
i pytanie...czy wynika ona z rzeczywistej jakosci filtrow czy z marzy sprzedajacych?
i czy bys cos konkretnego(model czy firma) polecil?

Ciepłemu bananowi kiełbasa między nogi
W bananie i śmietanie czarne wyobcowanie

<-- czyż on nie jest piękny....

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2008, 18:58 
duża złota
Awatar użytkownika

Tam gdzie jedziesz przyda się osłona obiektywu (wystająca przed zewnętrzną część obiektywu) a na lodowcu dodatkowo filtr polaryzacyjny. Do tej klasy obiektywu jaki masz w aparacie wystarczy najtańszy za 40zl (http://www.allegro.pl/item348389048_filtr_polaryzacyjny_kolowy_52mm_japan_3miasto.html ).

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2008, 19:04 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Warto dołożyć do filtra, gdyż wtedy będzie on wytrzymalszy i da lepsze efekty. Kiedyś widziałem na necie porównania filtrów i wyszło na to, że warto dołożyć :)

Najbardziej znanymi i renomowanymi producentami filtrów są: B+W, Hoya, Marumi, Hama. Radzę się ich generalnie trzymać - sprawdzona jakość i bez niespodzianek (bardzo często na forach ktoś pisze, że kupił jakiś tani filtr i zaraz pojawiły się plamy albo powłoki na filtrze się rozwarstwiały).

Co do UVki to nie trzeba jakiś strasznych szaleństw. Do 28-105 mam UVkę Hamy i jest w porządku, natomiast do tele mam B+W MRC i jest on znacznie lepszy od Hamy ale do tele lepiej zakładać lepsze filtry, gdyż na większych ogniskowych "wychodzą" wszystkie wady. Generalnie np standard od B+W za 100 zł w zupełności spełni zadanie.

Polarka. Po pierwsze musi być kołowa - to znaczy, że filtr składa się z 2 części: pierwszej z gwintem na której jest druga część ze szkłem, która się kręci. Służy to do ustawienia filtru pod daną scenę - kręcąc minimalnie oddalasz lub przybliżasz filtr co znacznie wpływa na jego działanie (mocniej lub słabiej). Polarka generalnie wyjdzie więcej. ja używam Hoyi HMC i jest super - ma odpowiednią siłę (w "krzakowych" filtrach zdaża się, że mają za słabe działanie albo za mocne), po długim używaniu nie widać różnic w działaniu (oczywiście zawsze po jakimś czasie powłoki się ścierają - generanie im drożej tym wytrzymalej) i wszystko śmiga generalnie.

Jeszcze jedna kwestia - zapomnij o slimach do 6500. I jak będziesz używał filtrów to zakładając polarkę zdejmij UVkę.

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2008, 19:39 
duża złota
Awatar użytkownika

Młody dobrze mówi, że B+W, Hoya, Marumi, Hama mają sprawdzoną jakość. Na Twoim miejscu byłbym skłonny wydać więcej na UV bo masz go założonego praktycznie cały czas i tu ma też znaczenie wytrzymałość powłoki . Polara aż tak często nie będziesz używał więc wytrzymałość nie jest aż tak istotna.

Tytuł:
PostZamieszczono: 07 maja 2008, 11:17 
mała złota
Awatar użytkownika

Moim zdaniem UV (ewentualnie tzw. protector filter) i polar wystarczą. Miałem kiedyś połówkowy, ale bardzo rzadko z niego korzystałem, choć nie powiem - są sytuacje, kiedy by się przydał. Natomiast filtrów kolorowych ja nie stosuję. Po pierwsze w cyfrówce nie są tak potrzebne, bo odwzorowanie barw robi się przez ustawianie balansu bieli (a nie jak w analogu przez zastosowanie filtra niebieskiego na filmie do światła dziennego). Zresztą mnie nie ciągną efekty "wodotryskowe", choć czasem są bardzo fajne.

Pozdrawiam,
Wojtek

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2010, 13:41 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Czym czyścicie filtry? Nabyłem filtr UV Hoya HMC i dopiero po zakupie zapoznałem się z opiniami na forach, że ten akurat model jest wyjątkowo upierdliwy w czyszczeniu. No i chyba to prawda. Jak otwierałem opakowanie, to zrobiłem to na tyle niezgrabnie, że filtr wypadł, a ja rozpaczliwie próbowałem go pochwycić, żeby nie upadł na podłogę. Udało się, ale niestety wypalcowałem go przy tym niemiłosiernie i teraz za Chiny nie mogę go doczyścić. Próbowałem płukania w wodzie z płynem do mycia naczyń + polerka ściereczką z mikrofazy, ale ciągle zostają niewielkie smugi. Jakieś propozycje?

pozdr,
edmund

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2010, 14:28 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Ja przeczytałem opinie przed zakupem i dlatego nabyłem B+W MRC - nie ma żadnych problemów z czyszczeniem :P
Ale wracając do pytania to niestety nie mam pomysłu - może jakiś specyfik do czyszczenia okularów? Ola coś takiego kiedys miała - może jeszcze ma to wpadniesz na małe czyszczenie ;)

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2010, 15:18 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Spoko, też miałem Hoyę na szerokim. Zaopatrz się w podstawowy zestaw "Małego Czyściciela": grucha (tylko z dobrej gumy, tymi małymi plastikowymi to wiesz co można macać), wacikopałeczki do uszu, płynik do czyszczenia (chiba do okularów to to samo), bibułki (nie, nie do palenia) i porządna ściera (mam jedną nową na zbyciu, z moich doświadczeń nie ma co wchodzić w jakieś wypasy - i tak skończy jak ściera).

Generalnie procedura jaką stosuję wygląda tak:
1. Dobra grucha to podstawa. Dmucham ile wlezie, co by nie porysować.
2. Biere patyka. Dwie-trzy krople na czubeczku i jadę od środka ku zewnętrzu okręgami.
3. Bibułą wycieram resztki płynu (dość szybko paruje - generalnie lubię czyścić szkła). Jak jest jeszcze syfnie powtarzam krok 2.
4. Poleruję ścierą.

Bez problemu można taki zestawik zanabyć w pierwszym lepszym sklepie (byle nie warzywniaku). Potem można uzupełniać braki. Mam zawsze dwie ściery - jedną do czyszczenia na sucho (doraźnie) i jedną "czystą".

pozdr

Tytuł:
PostZamieszczono: 27 kwie 2010, 15:21 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

A, i pamiętaj, że jak kupisz nową gruchę to przed użyciem sprawdź czy przy dmuchaniu nic z niej nie wylatuje. Podobno w wielu przypadkach w środku jest jakiś pył, który jest wynikiem czynności produkcyjnych. Już nie jeden się tak załatwił i matrycę "przedmuchał".

pozdr

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 kwie 2010, 9:38 
mała złota
Awatar użytkownika

Rzeczywiście z filtrami Hoya są problemy, znaczy też miałem to samo. Podejrzewam, że (tak jak ja) zapalcowałeś tę wewnętrzną stronę, która jest od strony obiektywu, co? Z tego co pamiętam czyściłem microfibrą i jakimś specjalnym płynem, co to go specjalnie do tego celu zanabyłem (niestety nie pamiętam już jak to się nazywało). Nie było to do końca skuteczne bo czyściłem kilkanaście, może kilkadziesiąt razy, ale w końcu udało się ten syf prawie całkowicie usunąć. A nakląłem się wtedy...

Tytuł:
PostZamieszczono: 28 kwie 2010, 12:55 
duża srebrna
Awatar użytkownika

To może zamiast zaopatrywać się w jakieś cudowne specyfiki a potem kląć godzinami gmerając wacikiem, przeznaczę te kasę na B+W i będę miał spokój na zawsze :)
A czym różni się MRC od nie MRC?

Tytuł:
PostZamieszczono: 29 kwie 2010, 12:08 
mała złota
Awatar użytkownika

Z tego co mi się udało znaleźć, to MRC (Multi Resistant Coating) oznacza, że filtr jest pokryty warstwami zabezpieczającymi przed wodą, kurzem (mniej się przylepia), itp. Jest to po prostu nowsza technologia niż MC (Multi Coating). Tutaj masz kilka linków na te temat:
http://www.schneiderkreuznach.de/knowhow/mrc_e.htm
http://world-of-photonics.net/link/en/23280972

Tytuł:
PostZamieszczono: 29 kwie 2010, 12:46 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Do użytku turystycznego tylko MRC (tak mówią).

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]