Dzisiaj jest 18 lis 2017, 3:00

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 1:47 
za wytrwałość

...ale podczas interesującej konwersacji przeprowadzonej z Adą nasunął nam się pomysł w jakiejśtam przyszłości trampowego wyjazdu na Nauru :) To bardzo ciekawy kraj. Jedyny, który nie ma oficjalnej stolicy (zabudowania są naokoło wyspy a budynki rządowe mieszczą się w dystrykcie Yaren). Mają tam 30 km dróg (24 brukowanych, 6 nie) oraz 3,9 km linii kolejowej!!! Australia im co roku płaci grube miliony swoich dolarów odszkodowania za zniszczenie środowiska wydobyciem fosforytów przed uzyskaniem niepodległości, dodatkowo za przyjmowanie uchodźców, których nie chce u siebie. Nudzić się nie będziemy, bo mają tam telewizję i jedną stację radiową (!), domena internetowa jest wszakże nieużywana, zatem nauruańskich stron w necie nie ma :(

W ogóle to była niemiecka kolonia od 1888 r. Jako że Niemcy naród porządny, postarali się o fotografię z aneksji:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Na ... y_1888.jpg

Mają jedyną stację obsługi Boeingów w promieniu kilku tysięcy mil, a oto ich hymn w przekładzie na polski, takie tam pierdu-pierdu:

Nauru, nasza Ojczyzno, kraju, który tak kochamy
Wszyscy się za ciebie modlimy i wychwalamy twoje imię
Przez tak długi czas byłaś domem naszych przodków
I tak będzie przez następne pokolenia
Wszyscy oddajemy honory Twej fladze
Już zawsze będziemy triumfować i głośno wołać:
Nauru - na wieki!

Ich narodowym sportem jest podnoszenie ciężarów. Nic w tym dziwnego, ponad połowa populacji ma nadwagę, a 30% jest diabetykami (rekord świata!!) Jest tak, bo nie mają świeżych owoców, a żrą tylko półfabrykaty z Australii przysyłane. Utrzymują relacje dyplomatyczne z 10 państwami, było z więcej, ale pozrywali stosunki, bo szukają oszczędności w związku ze skończeniem się fosforytów.

A co do podnoszenia, w listopadzie na MŚ w Katarze zawodnik z Nauru zdobył nawet mały srebrny medal w podrzucie!!!

Zachęcam do wpisania "Nauru" w Google (Images też). To fascynujący, choć malutki, kraj :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 10:16 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Ostatnio kolega mi taka anegdotke ze swoich lat szkolnych opowiedzial:

Pani od geografii pyta sie uczniow:
- No, kto mi powie w jakim kraju wydobywa sie najwiecej fosforytów, no?

Oczywiscie w klasie cisza, wiec pani:
- no nikt nie wie? Otoz Nauru, tam sie wydobywa najwiecej fosforytów!
Na co kolega kolegi:
- Na Uru, a gdzie to Uru jest? Nie ma takiego kraju!

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 13:26 
za wytrwałość

Hehe, już się nie wydobywa :) Skończyły im się. To znaczy zostało ok. 20000t, (nie wiem czy to dużo czy mało ;) ) ale nie chcą tego ruszać, bo zdewastują se ojczyznę do końca :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 19:26 
mała złota

Cytuj:
highest point: unnamed location along plateau rim 61 m

Korona Gór Nauru? :hyhy:

A swoją drogą polecam dossier Nauru wg CIA. Poraziły mnie zwłaszcza ścisłe związki polsko-nauruańskie! Otóż jesteśmy piątym co do wartości partnerem eksportowym Nauru- wg danych za 2004 rok do Polski idzie 4% ich eksportu (fakt, że to ma wartość jakichś 740 tys. dolarów, ale mimo wszystko...)

Niech żyje przyjaźń polsko-nauruańska!

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 19:59 
Gomar
Awatar użytkownika

Jarek pisze:
A swoją drogą polecam dossier Nauru wg CIA.

Wyczytałem: ten kraj jest zadłużony na 33 mln USD przy GDP 60 mln... Ma też deflację 3,6% (chyba najwyższa na świecie?).

Święto narodowe to 31 stycznia (może jakąś bibę zrobić w związku z tym?) :)

Republika Nauru jest podzielona na 14 (!!!) jednostek administracyjnych: Aiwo, Anabar, Anetan, Anibare, Baiti, Boe, Buada, Denigomodu, Ewa, Ijuw, Meneng, Nibok, Uaboe, Yaren (średnio po 1,5 km kwadratowego na jednostkę).

I co ciekawe, ma exclusive economic zone: 200 nm, czyli jakieś 685,98 kilometra kwadratowego. Ponad 32 razy więcej niż powierzchnia całego kraju!!! Prawdziwe Imprerium Pacyfiku ;)

Tutaj można obejrzeć wystąpienie prezydenta Ludwiga Scotty'ego z konferecji ONZ na Mauritiusie (wymagany RealPlayer). Hymn państwowy w formacie mid możecie znaleźć w wątku Muzyka świata ;)

PS. W poradniku MSZ "Polak za granicą" wyczytałem, że Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami oraz homoseksualizm. No i rewelacja jak dla mnie: Zalecane jest posiadanie pełnego ubezpieczenia (zwłaszcza zdrowotnego) z opcją ewakuacji.

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 20:54 
duża brązowa
Awatar użytkownika

namche pisze:
Święto narodowe to 31 stycznia (może jakąś bibę zrobić w związku z tym?) :)

to już wiem dlaczego uwielbiam ten kraj od czasów podstawówki! Jak najbardziej za bibą z okazji 31 stycznia jestem:D

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 21:43 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Z pozostałości mojej wiedzy geograficznej:

1. Nauru to najmniejsza republika świata! :)
2. Strefa ekonomiczna w promieniu 200 mil morskich od brzegów przysługuje każdemu niepodległemu państwu, które posiada dostęp do morza, tyle że w zdecydowanej większości przypadków strefy te musiałyby się pokrywać i dlatego są sprawiedliwie pomniejszone i "uśrednione". Nie dotyczy to oczywiście Nauru, bo w promieniu 200 mil morskich od tej wyspy nie ma innego niepodległego kraju.

I przymiotnik od "Nauru" to "naurański" a nie "nauruański"! A mieszkają tam Nauranki i Naurańczycy. :-)

ŁP

Ludzkość to kupa zwierząt pełzających po gównie, a ja zakochałem się w samochodzie. M. Hłasko

CHARLES BARKLEY WANT TO MEETS YOU!!!

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 22:02 
za wytrwałość

Ach, zapomniałem dodać, że wpadliśmy jeszcze na pomysł uruchomienia (jak już będziemy Duzi i Mądrzy) przedmiotu na SGH:

Stosunki Polski z wybranymi krajami/regionami: Wyspiarskie Państwa Pacyfiku.

Oferta będzie zbiorowa: Nauru z racji sentymentu zdecydowaliśmy się oddać Adrianie (która jest od Nauru równe 26 lat młodsza :]) ja zaś poprowadzę wykład o Tuvalu. Zostają jeszcze pozostałe państwa i szukamy specjalistów :) Zakładamy że dwa wykłady przepadną a na ostatnim będzie zerówka ;)

PS. Czyli tak ulubiony przez Łukasza księżycowy krajobraz okolic Polic (nie czuję jak rymuję ;) ) zawdzięczamy po części Nauru :) Podobnie jak puławskie prosperity :P

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 22:03 
Gomar
Awatar użytkownika

A może teraz taki SKN założymy? SKN Wysp Pacyfiku :D

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 22:10 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

jd23151 pisze:
Zostają jeszcze pozostałe państwa i szukamy specjalistów :)
PS. Czyli tak ulubiony przez Łukasza księżycowy krajobraz okolic Polic (nie czuję jak rymuję ;) ) zawdzięczamy po części Nauru :) Podobnie jak puławskie prosperity :P

Ja mogę się zająć Vanuatu albo lepiej Tahiti (czyli Polinezją Francuską - terytoria zależne też wchodzą w rachubę czy tylko niepodległe?) - mógłbym np. nawiązać do Tahiti Handball Federation ;-).
Cokolwiek przypadnie mi w udziale, opowiem o Oceańskiej Federacji Piłki Ręcznej. :hyhy:

Puławskie Azoty musiałyby pracować jeszcze ze sto lat, aby dorównać temu, co widziałem w okolicach Polic pewnego pochmurnego niedzielnego przedpołudnia...

ŁP

Ludzkość to kupa zwierząt pełzających po gównie, a ja zakochałem się w samochodzie. M. Hłasko

CHARLES BARKLEY WANT TO MEETS YOU!!!

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 22:17 
za wytrwałość

Ja właśnie myślałem dla Ciebie Łukaszu o Samoa, albo Tonga, z racji zamiłowania do ciekawostek sportowych. Samoa (co prawda Amerykańskie ale zawsze) to autorzy najwyższej porażki w eliminacjach MŚ - 0:31, zaś Tonga to jedyne wyspiarskie państwo Oceanii, które zdobyło medal Igrzysk Olimpijskich - dla tych, którzy nie wiedzą, w 1996 r. bokser z Tonga, Paea Wolfgram, zdobył srebrny medal w kategorii ciężkiej! Dostał on za to wyspę od króla Taufaahau Tupou IV.

Oto zdjęcie z ceremonii wręczenia wyspy :)

Obrazek

Król w środku, Paea Wolfgram stoi czwarty od lewej :]

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 22:21 
Miss Skryba
Awatar użytkownika

To skandal, Polska nie utrzymuje stosunkow dyplomatycznych z Nauru, co to ma byc???? I granda!!!

Polskie Stowarzyszenie Korozyjne (Polish Corrosion Society) jest organizacją pozarządową, której misją jest - podobnie jak wielu innych tego rodzaju stowarzyszeń na świecie - zabezpieczenie ludzi, majątku i środowiska przed szkodliwymi skutkami korozji.
Obrazek

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 22:23 
duża brązowa
Awatar użytkownika

jd23151 pisze:
Król w środku, Paea Wolfgram stoi czwarty od lewej :]

nie, żeby się w oczy jakoś specjalnie rzucał w tym towarzystwie ;)

A pomysł SKNu popieram całym sercem! Wiedza o mocarstwach Oceanii w narodzie zanika!

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 22:23 
za wytrwałość

Nauru bowiem utrzymuje stosunki dyplomatyczne tylko z 10 krajami, ostatnio bowiem ograniczyło aktywność dyplomatyczną, gdyż za dużo kosztuje. Są to USA, Australia, Chińska Republika Ludowa (do 1996 uznawało Tajwan, ale jak widać Chińczycy dali więcej pieniędzy ;) ), Indie (bo dużo Hindusów robi tam przy fosforytach), Nowa Zelandia, Fidżi i jakieś inne 4 kraje co nie pamiętam :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 sty 2006, 22:25 
Gomar
Awatar użytkownika

Ada pisze:
A pomysł SKNu popieram całym sercem! Wiedza o mocarstwach Oceanii w narodzie zanika!

Zastanawiam się, czy nie dać ogłoszenia na listę dyskusyjną KOLA-L (szukamy opiekuna naukowego). Ciekawe jaka byłaby reakcja ludzi :D

I ciekawe jak zredagować taki e-mail, żeby zabrzmiało poważnie ;)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]