Dzisiaj jest 18 gru 2017, 5:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 17 wrz 2007, 9:49 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Moi Drodzy,

wkrotce przystapimy do umowy z Schengen, wraz z innymi nowymi p. czlonkowskimi UE. Na zerowce wywiazala sie pewna dyskusja, co to oznacza dla nas, turystow. Postanowilem sie upewnic z wiarygodnych zrodel, i otoz prezentuje wyniki, ktore sa bardzo przyjemne, ja mysle.

Kodeks Graniczny Schengen pisze:
Artykuł 20

Przekraczanie granic wewnętrznych

Granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa.

Zeby bylo jasne: granice wewnetrzne to granice pomiedzy krajami strefy Schengen, czyli Polski z Niemcami, Czechami, Slowacja i z Litwa. Oznacza to swobodne przekraczanie granicy na terenie calych Sudetow, calych Tatr i prawie calych Beskidow!

Potwierdza to takze strona SG RP:

Straz Graniczna pisze:
Prawdopodobnie z początkiem 2008 r. Polska zacznie stosować art. 20 kodeksu granicznego Schengen zgodnie, z którym granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa.

http://www.strazgraniczna.pl/informacje/inf_schengen

Jednak kontrole i patrole nadal moga sie pojawic, i pewnie nadal trzeba bedzie miec paszport/dowod przy sobie, a o tym pisze art. 21 ww Kodeksu:

Kodeks Graniczny Schengen pisze:
Artykuł 21

Odprawa na terytorium

Zniesienie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych nie wpływa na:
a) wykonywanie uprawnień policyjnych przez właściwe organy Państw Członkowskich na mocy prawa krajowego, o ile wykonywanie tych uprawnień nie ma skutku równoważnego z odprawą graniczną; ma to zastosowanie również do obszarów przygranicznych. W rozumieniu zdania pierwszego wykonywanie uprawnień policyjnych nie może być w szczególności uznawane za równoważne dokonywaniu odprawy granicznej, jeżeli środki policyjne:
i) nie mają na celu kontroli granicznej;
ii) są oparte na informacjach i doświadczeniu policyjnym o charakterze ogólnym, dotyczących potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego i mają na celu w szczególności walkę z przestępczością transgraniczną;
iii) są opracowywane i stosowane w sposób zdecydowanie odróżniający je od rutynowej odprawy osób na granicach zewnętrznych;
iv) są przeprowadzane na podstawie kontroli wyrywkowej;
b) kontrolę bezpieczeństwa osób przeprowadzaną w portach i na lotniskach przez właściwe organy na mocy prawa każdego Państwa Członkowskiego przez funkcjonariuszy portu lub lotniska lub przewoźników, pod warunkiem że kontrola tego typu przeprowadzana jest również w stosunku do osób podróżujących po terytorium danego Państwa Członkowskiego;
c) możliwość ustanowienia przez Państwo Członkowskie przepisów o obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie papierów i dokumentów;
d) obowiązek zgłaszania przez obywateli państw trzecich swojej obecności na terytorium któregokolwiek Państwa Członkowskiego zgodnie z postanowieniami art. 22 Konwencji z Schengen.

Juz nie moge sie doczekac :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 17 wrz 2007, 10:42 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

to jest niewatpliwie ciekawa rzecz dla nas turystow ale sa tez ujemne strony tego np granica wschodnia...zostanie zaostarzona kontrola...wizy do Pl zdrozeja do 35 euro dla obywateli Rosji i Ukrainy i do 60 euro dla obywateli Bialorusi...i bedzie obowiazek posiadana odpowiedniej ilosci gotowki na kazdy dzien pobytu(teraz tez jest ale czesto nie jest rygorystycznie sprawdzane)...dla nas moze sie to odbic likwidacja polaczen granicznych jak Terespol Brzesc czy Lublin Lwow...bo kto nimi bedzie jezdzil jak sasiadow ze wschodu nie bedzie na wize stac? :/
mam nadzieje jednka ze jakies polaczenia zostana...

Ciepłemu bananowi kiełbasa między nogi
W bananie i śmietanie czarne wyobcowanie

<-- czyż on nie jest piękny....

Tytuł:
PostZamieszczono: 17 wrz 2007, 10:51 
mała złota

Być może wejdziemy do Schengen już 15 grudnia: http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/pi ... a_a_3.html

Tytuł:
PostZamieszczono: 17 wrz 2007, 11:13 
za wytrwałość

Co do Tatr to przekraczania w każdym miejscu zabroni pewnie TPN/TANAP, przecież to będzie niebezpieczne...

Tytuł:
PostZamieszczono: 17 wrz 2007, 11:26 
Miss Skryba
Awatar użytkownika

Ale Tomku, nie bedzie tak jak miales nadzieje, ze nieroby z SGRP straca prace. Byl artykul w Polityce, ze nawet wiecej ich bedzie potrzeba, bo teraz beda robic kontrole na terenie calego kraju a nawet UE.

Polskie Stowarzyszenie Korozyjne (Polish Corrosion Society) jest organizacją pozarządową, której misją jest - podobnie jak wielu innych tego rodzaju stowarzyszeń na świecie - zabezpieczenie ludzi, majątku i środowiska przed szkodliwymi skutkami korozji.
Obrazek

Tytuł:
PostZamieszczono: 17 wrz 2007, 11:50 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Tam na podanym linku pisze np. ze oddzial luzycki zostanie rozwiazany... poza tym, kontrolowac moga tez policjanci. Na Wegrzech rozwiazano SG, zadania przejela policja. Niewatpliwie jest to tansze rozwiazanie dla panstwa, z tym ze my mamy mniejszy kawalek zewnetrznej granicy UE.

Ale nawet jesli nie straca pracy, to juz na takim Krawcowym Wierchu nie beda maltretowac turystow, co najwyzej o dowod moga poprosic, ale gdzie przejdziemy granice, to juz g... ich moze obchodzic. :P

Tytuł:
PostZamieszczono: 20 lis 2007, 18:17 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

a ja wlasnie zostalem uswiadomiony iz przez nasze wejscie do strefy Shengen wizy do Rosji zostaly objete jednolitymi stawkami
czekanie:
do 2 dni roboczych
273 PLN
do 5 dni roboczych
137 PLN
ale jednoczesnie traca moc prawna umowy miedzypanstwowe czyli np. transport bezwizowy (ktory mi bardzo pomagal)
oraz darmowa wiza do Obwodu Kaliningradzkiego (tak jest od 1.06.2007)
:(

Ciepłemu bananowi kiełbasa między nogi
W bananie i śmietanie czarne wyobcowanie

<-- czyż on nie jest piękny....

Tytuł:
PostZamieszczono: 22 lis 2007, 0:11 
duża brązowa

jd23151 pisze:
Co do Tatr to przekraczania w każdym miejscu zabroni pewnie TPN/TANAP, przecież to będzie niebezpieczne...

Tatry i inne parki narodowe to trochę osobna historia, bo teoretycznie można poruszać się tylko po szlakach, co zwłaszcza w przypadku Tatr bardzo ogranicza możliwości. Co więcej - czytałem gdzieś jakieś ploty, że w niektórych miejscach Słowacy chcą zmienić przebieg szlaków tak, żeby nie dochodziły do granicy. Ceprów pono nie chcą...

Tytuł:
PostZamieszczono: 22 lis 2007, 0:25 
za wytrwałość

No ja czytałem, że jednak nie pozmieniają, chyba w Polityce, ale miejsc do przekroczenia granicy będzie bodaj tylko 7. A poza tym poza wrażeniami estetycznymi to wiele nie da takie przekroczenie, bo nie bardzo będzie gdzie te dutki zostawiać, na jednodniową wycieczkę to słowackie wioski i miejscowości są chyba trochę za daleko dla większości turystów. A na 2 lub więcej to se można przez Łysą czy Chochołów pojechać.

Tytuł:
PostZamieszczono: 22 lis 2007, 0:33 
mała złota

A ja coś słyszałem o szlaku z Cichej na Kasprowy, bo tam się boją zadeptania, a o tyle ich to nie zaboli, że tam ze Słowacji i tak prawie nikt nie łaził... No to oprócz Rysów to zdaje się zostaje z miejsc gdzie się szlaki stykają bodaj jeno Tomanowa i grań od Raczkowej Przełęczy do Grzesia. Trochę jest, więc w Zachodnich pewnie się będzie dało coś więcej zrobić, może na Bystrą będzie więcej ludzi chodzić, może jeszcze na Rohacze i Raczkową Czubę. To chyba wszystko, więc jakoś specjalnie poszkodowani nie będą...

Tytuł:
PostZamieszczono: 20 gru 2007, 14:58 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Już tylko 10 godzin... i moje dawne marzenie staje się faktem :) przejazd Polska-Węgry bez kontroli granicznej!

szkoda, że nie dano mi tego przeżyć w górach, ale jak taki termin ustalono… nic, tylko poczekać do najbliższej okazji :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 20 gru 2007, 23:59 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

no ja mam nadzieję, że już przed sylwkiem uda się przetestować na naszej północno wschodniej granicy :D

Tytuł:
PostZamieszczono: 21 gru 2007, 1:23 
mała złota

To się doczekaliśmy :hurra:

Jak dobrze pójdzie to już w niedzielę wypróbuję, może, może...

Tytuł:
PostZamieszczono: 21 gru 2007, 1:27 
za wytrwałość

Dla mnie to dobra wiadomość. Więcej Ukraińców będzie się starać zalegalizować pobyt :]

Tytuł:
PostZamieszczono: 21 gru 2007, 13:04 
duża srebrna
Awatar użytkownika

http://deser.gazeta.pl/deser/1,83454,4783712.html

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]