Dzisiaj jest 24 lis 2017, 11:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rower
PostZamieszczono: 08 kwie 2009, 20:57 
duża brązowa
Awatar użytkownika

Wzgardliwy wzrok Edmunda podczas ostatnich manewrów uświadomił mi potrzebę zmiany mojego dwukołowego wehikułu (służył mi prawie od komunii - i tu od razu dementuję przypuszczenia Edmunda , żeby to była komunia mej mamy) na jakiś lepszy sprzęt.
Może ktoś może coś polecić, co by jakieś w miarę było, a i nie kosztowało pieruńsko dużo. Aha i przy odrobinie chęci (czytaj zmianie opon) dało się na tym dość dobrze/szybko po szosie jeździć.

Tytuł:
PostZamieszczono: 08 kwie 2009, 22:51 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Przydałoby się kilka dodatkowych informacji:
-max cena
-nowy czy używany
-czy masz zamiar wybierać się na nim w góry w teren

Tytuł:
PostZamieszczono: 09 kwie 2009, 1:03 
za wytrwałość

Jak na rekreacyjne jeżdżenie po różnym terenie i bez fajerwerków to mogę spokojnie polecić takiego Decathlona jak ja mam, któregoś rockridera. Dobry to rower i niedrogi (ok. 800 zł z podstawowym wyposażeniem).

Tytuł:
PostZamieszczono: 09 kwie 2009, 12:15 
duża brązowa
Awatar użytkownika

Co do ceny to chętnie zmieściłbym się w 1500 PLN.
Rower ma być na teren różny, ale nie koniecznie musi być na góry.
Aha i wolałbym chyba nowy.

Tytuł:
PostZamieszczono: 09 kwie 2009, 12:26 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Przychylam się do opinii Jacka, decathlony cechują się bardzo korzystnym współczynnikiem cena/jakość.
Nie daj się tylko skusić na bajery typu hamulce tarczowe czy pełna amortyzacja. W tym zakresie cenowem są one niewiele warte. Lepiej wydać mniej i kupić solidny rower z klasycznymi hamulcami i sztywną ramą, niż wiejskiego fulla na tarczówkach. Może być np. taki.
Dobrym rozwiązaniem byłby też rower trekkingowy - błotniki, stopka, oświetlenie, pełen wypas :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 09 kwie 2009, 13:15 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Ewentualnie jakiś krossik mógłby być:

-sklep przy metrze stokłosy wyjście SW http://allegro.pl/item603125033_kross_l ... okada.html

-lub trochę gorszy osprzęt
http://allegro.pl/item605031946_rower_k ... u_nas.html

-a tu jeszcze bardziej budżetowa wersja
http://allegro.pl/item604135212_rower_k ... u_nas.html

Tytuł:
PostZamieszczono: 09 kwie 2009, 16:36 
za wytrwałość

No, byle nie szerokie opony, ja mam za szerokie i na szosie się męczę. Ale za to w terenie jest bardzo OK :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 09 kwie 2009, 23:18 
I norma za wytrwałość

Ja od 5 lat użytkuję Meridę 5300 cross - http://www.complexrower.pl/05merida10.htm#13 - tu zdjęcie, opisu dokładnego coś mi na szybko nie wyszukuje.

Generalnie w mojej skromniej opinii nie kupuj górala, chyba, że lubisz jeździć w nienaturalnej pozycji i z dużymi oporami. Przy normalnym użytkowaniu jest naprawdę niewiele sytuacji, w których góral jest lepszy (piasek, podjazdy pod bardzo strome górki, jazda po górkach w lasku bielańskim). W reszcie przypadków trekking albo cross jest wygodniejszy i szybszy.

Powyższy rower został kupiony za jakieś 1000 zł + osprzęt (bagażnik, błotniki, pompka etc) za jakieś 200, wiec myślę, że nadal można podobnej klasy spotkać. Osprzęt Sram 3.0, rama aluminiowa (jak dla mnie to istotny plus) i amorek z przodu (przydatny, ale jak edmund pisze, nie ma co się podniecać). Rower wytrzymał już 3 czy 4 wyjazdy z pełnym obciążeniem ponad 500 km. Koszty utrzymania to serwis co dwa lata, koszt około 300 zł za całkowitą rozbiórkę. Paradoksalnie tu jest trochę jak z samochodami, jak kupisz droższy to i serwis masz droższy - bo np. lepsze przerzutki trzeba wrzucać.

Wady w zasadzie tylko to co napisałem na górze o trekkingach vs góralach i jeszcze w sytuacji jazdy z sakwami - pojedyncza felga (?) - znaczy to metalowe na co nakłada się oponę. Ja z tym nie miałem problemów, ale przy obciążeniu zwiększa to możliwość scentrowania. Ale w takiej cenie raczej niczego lepszego nie znajdziesz.

Podsumowując polecam rowery trekkingowe, a Meridę też, choć podejrzeawm,ze jakbym miał Gianta/Unibike czy Crossa to też byłbym zadowolony

Tytuł:
PostZamieszczono: 10 kwie 2009, 9:57 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Wooky pisze:
Generalnie w mojej skromniej opinii nie kupuj górala, chyba, że lubisz jeździć w nienaturalnej pozycji i z dużymi oporami. Przy normalnym użytkowaniu jest naprawdę niewiele sytuacji, w których góral jest lepszy (piasek, podjazdy pod bardzo strome górki, jazda po górkach w lasku bielańskim). W reszcie przypadków trekking albo cross jest wygodniejszy i szybszy.
Pozwolę się nie zgodzić z powyższą opinią. Dla mnie pozycja "trekingowa" czyli bardziej wyprostowana jest nienaturalna i niewygodna. Ciężar ciała spoczywa wtedy prawie wyłącznie na dupie co nie jest wygodne. Dodatkowo generuje to znacznie większe opory powietrza, które szczególne znaczenie mają przy szybszej jeździe lub pod wiatr. W pozycji "górskiej" czyli pochylonej ciężar ciała rozkłada się w sposób bardziej zrównoważony na ręce i nogi a pozycja jest bardziej opływowa. Nie próbowałem pozycji szosowej (czyli maksymalnego pochylenia) - w tym przypadku może się pojawić niewygoda zwłaszcza jeżeli chodzi o plecy. Także pozycję "górską" uważam za najlepszą jako złoty środek pomiędzy "trekingową" (boląca dupa i duże opory) a szosową (niskie opory okupione problemami z plecami).

Co do szybkości jazdy treking/góral to jedyna różnica to średnica kół. Większa koła trekinga pomagają w pokonywaniu nierówności i pozwalają łatwiej utrzymywać prędkość przy jednostajnej jeździe. Wady (w stosunku do mniejszych kół górala) to większa masa rotująca upośledzająca możliwość zmian prędkości (przyśpieszanie/hamowanie) i mniejsza sztywność kół odczuwalna przy bardziej agresywnej jeździe w terenie.

Co do oporów toczenia górala to jest to kwestia założenia odpowiednich opon. Zgadzam się, że "szybkich asfaltowych" opon do górala jest mniej na rynku ale nie ma żadnego problemu, żeby takie zakupić.

Tytuł:
PostZamieszczono: 10 kwie 2009, 21:46 
III norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Od mojej strony mogę potwierdzić to co padło już tutaj. Przerobiłem i Decathlona i Krossa (przerabiam nadal :) ). Obydwie ramy już trochę przejechały i nic się nie dzieje. Chyba obydwie marki mają najlepszy stosunek cena/jakość. Porównaj oferty i wybierz to co Ci bardziej pasuje. Zwróć uwagę na wybór komponentów pod kątem użyteczności. Jedni wolą takie klamkomanetki inni inne... ;)

Co do kupna to swoją a6 kupiłem w hurtowni w Jabłonnej gdzie mieli bardzo dobre ceny. Nie wiem jak teraz stoją.
Jabłonna
Rower - Tak
ul. Modlińska 16b
05-110
tel.: 022 782 53 24

pozdr

Tytuł:
PostZamieszczono: 13 kwie 2009, 22:43 
duża brązowa
Awatar użytkownika

Wstępnie spodobała mi się propozycja Edmunda (choć raczej nie w tej czerwonej wersji). A jeszcze pytanko mi się pojawiło, czy do takiego dekathlonowskiego Rockridera 5.2 można w miarę cienkie opony dokupić, tak żeby przy okazji wycieczek w 100% szosowych męczyć się mniej. A przy okazji, czy to w ogóle jest duża różnica cienkie a grube opony. Zna ktoś jakieś opracowania/artykuły opisujące tę różnicę?

Tytuł:
PostZamieszczono: 13 kwie 2009, 23:17 
duża srebrna
Awatar użytkownika

Bastek pisze:
, czy do takiego dekathlonowskiego Rockridera 5.2 można w miarę cienkie opony dokupić, tak żeby przy okazji wycieczek w 100% szosowych męczyć się mniej.

Można. Wybór jest spory.
Bastek pisze:
A przy okazji, czy to w ogóle jest duża różnica cienkie a grube opony. Zna ktoś jakieś opracowania/artykuły opisujące tę różnicę?

To raczej nie kwestia szerokości opony, lecz kształtu bieżnika i zastosowanej mieszanki. Różnica między oponami stricte terenowymi i tymi dostosowanymi do jazdy po utwardzonych nawierzchniach jest kolosalna. Żadnych opracowań na ten temat nie znam, ale wystarczy się przejechać aby zrozumieć różnicę. Tutaj prym wiodą raczej badania empiryczne ;). Najlepiej mieć 2 komplety opon i przekładać je w zależności od potrzeb.

Tytuł:
PostZamieszczono: 14 kwie 2009, 0:00 
mała złota

Od siebie dorzuce tylko 1 grosz do dyskusji: mnie od pozycji szosowej nigdy nie bolały plecy (robiłem np. po 100km dzień w dzień). Myślę, że jeśli ktoś miałby taki problem, to trzeba trochę pojeździć i po prostu się przyzwyczaić.

Tytuł:
PostZamieszczono: 14 kwie 2009, 9:34 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

W kwestii opon to polecam jeszcze pod rozwagę opony "uniwersalne" i polecam coś takiego:
http://www.rowerowy.com/czesci/opony/hardterrain

Oponę o takim samym rozmiarze i bieżniku użytkuję od 1,5 roku na wszelkich długodystansowych zawodach na orientację (Harpagan, Nocna Masakra itp.) i naprawdę spisuje się bardzo dobrze. Opory toczenia na asfalcie wyraźnie niższe nawet od dosyć szybkich opon terenowych a mimo wszystko dzięki dużej szerokości i odowiedniemu kształtowi dają radę też w terenie na drogach leśnych/polnych także na błocie (ślizgają się ale w sposób przewidywlany i dosyć łatwy do opanowania).

Wątpie żeby chciało Ci się przed każdą wycieczką zmieniać opony, albo żeby każda wycieczka była prawie wyłącznie szosowa.

Tytuł:
PostZamieszczono: 18 kwie 2009, 14:26 
duża złota
Awatar użytkownika

Bastek pisze:
A przy okazji, czy to w ogóle jest duża różnica cienkie a grube opony. Zna ktoś jakieś opracowania/artykuły opisujące tę różnicę?
Artykuł o oponach w F1 dużo wyjaśnia.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]