Dzisiaj jest 24 lis 2017, 0:04

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 16:06 
duża brązowa
Awatar użytkownika

Przymierzam się do kupna czołówki. Jakie moglibyście polecić? Najważniejszy jest dla mnie oczywiście wskażnik cena/jakość. Nie musi to być jakaś super wypasiona czołówka, raczej nie będę jej używał w bardzo hardkorowych warunkach. Jakieś przejście nocą od czasu do czasu, namiot, schronisko itp. Mogę prosić o radę? :)

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 17:09 
mała złota

Hej, moim zdaniem wybór jest prosty - Petzl Tikka Plus. Tu masz test: http://ngt.pl/43,Petzl-Tikka-Plus.html

Na allegro dostaniesz ją za 109pln z wysyłką gratis, w tej cenie chyba nie znajdziesz nawet ze zniżką w stołecznych sklepach. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, to proponuje poczekać na jakąś oferte używanej Petzl Micro z "diodową" żaróweczką na allegro.

Jeżeli zaś chodzi o coś więcej, to moim zdaniem "the way to go" jest Petzl Duo Belt 5 LED. Nie ma to jak przyświecić halogenem na nocnych manewrach ;-) i schować baterie pod kurtke zimą.

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 17:12 
duża złota
Awatar użytkownika

PETZL

drogie, ale mi juz latami sluzy i poki co jest ok. Na chwile obecna diodowe zdystansowaly wszystkie pozostale (ksenonowe, halogenowe, zwykle zarowki). Pojemnik na baterie MUSI byc z tylu glowy lub tak jak u mnie na pasku (wtedy chowam pojemnik do kieszeni i w czasie zimnej nocy nie mam takiego spadku mocy :hyhy: ) Na namiot i schronisko to wystarczy Ci jedna dioda, do chodzenia trzeba juz 3 lub 5 zatem chyba najlepiej znajdz model z regulacja na tryb pelny/ekonomiczny.

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 19:09 
duża srebrna
Awatar użytkownika

PiotrekT pisze:
Hej, moim zdaniem wybór jest prosty - Petzl Tikka Plus. Na allegro dostaniesz ją za 109pln z wysyłką gratis, w tej cenie chyba nie znajdziesz nawet ze zniżką w stołecznych sklepach.

Potwierdzam. Mam taka sama!
Ale w alpinusie kolo sgh kupilam za niewiele wyzsza cene :)

pozdr

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 20:06 
duża brązowa
Awatar użytkownika

A co sądzicie o tym modelu: http://www.allegro.pl/item277379325_lat ... 0_zl_.html
30 zł różnicy, a posiada dwa źródła światła.

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 20:18 
mała złota
Awatar użytkownika

Mam ten model i ksenon jest do dupy, nawet przy dobrych bateriach i tak nic nie jestem w stanie przy nim zobaczyc, polecal bym same diody z trybem boost,
np jezeli nie jest poza twoim zasiegiem:
http://www.allegro.pl/item249043970_czo ... ratis.html
a za ta sama cene
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=272647867
wprawdzie czolowki z ksenonem ladniej wygladaja :P , ale osobiscie nie odnosze z niego zadnej korzysci

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 20:23 
mała złota
Awatar użytkownika

wlasnie zobaczylem, ze w horyzoncie mozesz ja dostac troche taniej
http://e-horyzont.pl/site/?mod=offers&kat=86&prod=2848

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 20:28 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

ja rowniez polecam Tikke Plus...:)
mialem ja przez ponad rok ale mi sie wziela i zgubila w dziwny sposob i teraz korzytsam z noname z decathlonu za 70zl...w sumie tez moze byc ;)
a te co Spiewan podal jakos mi sie z wygladu nie podobaja...a Tikka ma "klase" :D

Ciepłemu bananowi kiełbasa między nogi
W bananie i śmietanie czarne wyobcowanie

<-- czyż on nie jest piękny....

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 20:43 
duża brązowa
Awatar użytkownika

Dzieki za wszystkie rady :)
Zastanawiam się czy aletnatywą dla myo 3 nie byłaby tikka xp
http://www.allegro.pl/item274080618_czo ... ratis.html
20 zł droższa od tikki plus i jednak 45 tańsza niż myo, a posiada takie samo źródło światła i tryb boost.

EDIT: Jednak nie takie samo, niedoczytałem. Jednak chyba i tak może być niezłą alternatywą.

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 21:39 
mała złota

Z kartą Euro<26 dostaniesz w e-horyzoncie jeszcze 5% zniżki, wiec oferta jest dobra. Ta czołówka jest na pewno technologicznie krok do przodu od modelu Tikka (boost, wskaźnik zużycia baterii), ja jednak bym został przy starym sprawdzonym. Ta przesłona jakoś do mnie nie przemawia... Myśle, że prędzej czy później się porysuje/zgubi/połamie, chociaż nie miałem w ręku, więc się może i jest to dobry patent.

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2007, 23:26 
duża srebrna
Awatar użytkownika

tomekh pisze:
Zastanawiam się czy aletnatywą dla myo 3 nie byłaby tikka xp

Zdecydowanie polecam! Sam używam takiej od roku, kiedy to zastąpiła starego, poczciwego zooma. Daje dość mocne światło, zdecydowanie wystarczające w niehardkorowych zastosowaniach. Jeśli jednak najdzie Cię ochota na ostrą jazdę, to Myo XP sprawdzi się lepiej. Miałem możliwość porównania obu bezpośrednio (Myo na kasku, Tikka na kierownicy) i Myo jest wyraźnie mocniejsza. Ale to było na rowerze. Przy zastosowaniach "pieszych", Tikka nie da ci powodów do niezadowolenia. Plastikowej przysłony nie ma się co obawiać, mnie się jeszcze nie urwała, a funkcję swoją spełnia doskonale (bardzo równomiernie rozprasza światło). Wygląd to już kwestia gustu. Obecnie diody to już standard i nie ma co wracać do żarówek. Diody dają światło bardziej zbliżone do dziennego, przy słabej baterii dłużej świecą z niezmienioną intensywnością, no i mniej prądu ciągną.

Tytuł:
PostZamieszczono: 03 gru 2007, 1:50 
duża złota
Awatar użytkownika

tomekh pisze:
A co sądzicie o tym modelu: http://www.allegro.pl/item277379325_lat ... 0_zl_.html
30 zł różnicy, a posiada dwa źródła światła.

akurat mam ten model tylko w wersji paskowej i jestem z niego bardzo zadowolony, a uwierz mi, ze duzo z czolowka nocy spedzilem :) Spiewan ja przy tym ksenonie bardzo dobrze widze tylko wtedy baterie bardzo szybko padaja :( na pewno nie nalezy z niego korzystac non stop, bo od tego sa diody!

Co do tych xp (mega diod), to jest to nowa generacja czolowek. Nie widzialem ich w akcji, ale zakladajac ze postep idzie do przodu to stawialbym raczej na to. Patrzac z innej strony, to zarowki ksenonowe czy halogonewo sa dobre, gdy:
1) masz naladowane/nowe baterie,
2) potrzebujesz zobaczyc cos naprawde daleko
3) nie bedziesz z tego korzystal non stop

Jezeli chcesz:
1) miec dobre swiatlo pod namiot/w schronisku,
2) wiekszosc wyjazdow bedzie kilku/kilkunastodniowych bez dostepu do pradu/baterii
3) chodzil w nocy, ale swiatlo potrzebne bedzie do niepotykania sie pod nogi,
to wez czolowke gdzie podstawa sa diody, a zarowka to dodatkowe zrodlo swiatla

Tytuł:
PostZamieszczono: 03 gru 2007, 12:12 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Ja zdecydowanie polecam myo xp - moim zdaniem nie ma teraz najmniejszego sensu kupować czołówki z innym źródłem światła niż jedna mocna dioda. Oczywiście to co tam jest włożone do tej czołówki to jest diodowa prehistoria - ale przy pomocy np. kolegów z politechniki można to tanio zmienić podbijając parametry świetlne dwukrotnie.
Co do pojemnika na baterie odłączanego to do turystycznych zastosowań odradzam. Tak naprawdę to przydaje się tylko przy długotrwałym jednorazowym użytkowaniu typu całonocne zawody. Na biwaku, w schronisku ten nadmiar kabla i konieczność chowania pojemnika na baterie gdzieś do kieszeni tylko przeszkadza.
Oczywiście jak funduszy nie starczy to bierz tikkę xp.

pzdr
Bronek

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 3:48 
duża złota
Awatar użytkownika

bronek pisze:
Ja zdecydowanie polecam myo xp - moim zdaniem nie ma teraz najmniejszego sensu kupować czołówki z innym źródłem światła niż jedna mocna dioda.
.....
Co do pojemnika na baterie odłączanego to do turystycznych zastosowań odradzam. Tak naprawdę to przydaje się tylko przy długotrwałym jednorazowym użytkowaniu typu całonocne zawody. Na biwaku, w schronisku ten nadmiar kabla i konieczność chowania pojemnika na baterie gdzieś do kieszeni tylko przeszkadza.
Oczywiście jak funduszy nie starczy to bierz tikkę xp.

pzdr
Bronek

Zgadzam się i popieram.

Myo XP 2008
Dioda w nowym modelu Myo XP przestała być prehistorią.
http://www.petzl.pl/finfo.php?id=596
Na stronie tego dystrybutora dostępne są katalogi Petzl w których szczegółowo ta i inne czołówki zostały opisane (w przemysłowym już w połowie grudnia a w sportowym na początku stycznia).
Pierwsze włączenie tej czołówki w nocy było dla mnie miłym zaskoczeniem, w trybie boost sprawiła wrażenie jakby miała większy zasięg niż halogen w Myo 5. Poza tym jest ona bardzo przemyślana, jedyna istotna wada to brak stabilizacji napięcia przez co w trakcie użytkowania tracimy zasięg w poszczególnych trybach.

ULTRA
Pojawił się też zupełnie nowy model o nazwie ULTRA charakteryzujący się bardzo mocnym światłem 350lm. Główna wada to czas działania (2h przy maksymalnym oświetleniu, 16h dla trybu ekonomicznego). Może ona zainteresować osoby jeżdżące w nocy na rowerze lub biegające po lesie, do turystyki ze względu na prądożerność była by trudna w użytkowaniu.

Myo 5 Belt 2005
Przy okazji dodam kilka refleksji odnośnie Myo 5 belt którą szczęśliwie sprzedałem za 200zł, czyli nominalnie za tyle za ile kupiłem ja dwa lata wcześniej a teraz za tę kwotę wszedłem w posiadanie tegorocznej Myo XP. Myo 5 belt spełniła pokładane w niej nadzieje tzn. była niezawodna, można nią było świecić bardzo daleko/blisko i baterie wytrzymywały bardzo długo (tak długo, że przez te 2 lata ani razu ich nie wymieniłem =4*Duracell C/R14 to takie duże i grube). Odłączany pojemnik na baterie przy ich ciężarze był dobrym rozwiązaniem i przydał się w trakcie wielogodzinnego stania za sterem w niskich temperaturach. Ale w górach to rozwiązanie przy nie ekstremalnie niskich temperaturach jest niewygodne i niepotrzebnie nosi się zbędny zapas mocy baterii. Diody w tym modelu świecą podobnie do tych jednorazówek typu 100led za 10zł. Halogen daje radę, szczególnie skupiona wiązka światła.

Akcja zima.
Jeżeli planujecie używać czołówki przez dłuższy okres czasu w niskich temperaturach to polecam baterie litowe. Używałem ich dotychczas w aparacie i na mrozie działały bardzo dobrze. UWAGA używając baterii litowych nowego typu istnieje ryzyko przegrzania czołówki a w efekcie jej uszkodzenie! Odradzam używanie baterii litowych przez dłuższy okres czasu w wysokich temperaturach, radzę je traktować jako rozwiązanie tylko na silny mróz gdy chowanie baterii umieszczonych z tyłu głowy pod czapkę/kaptur/opaske/szalik nie pomaga.

Ostatnio zmieniony 24 sty 2008, 5:21 przez Sosław, łącznie zmieniany 1 raz

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 sty 2008, 5:18 
duża złota
Awatar użytkownika

cytuj ;)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]