Dzisiaj jest 20 lis 2017, 7:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 15 wrz 2009, 20:11 
Gomar
Awatar użytkownika

Ponieważ nie ma opracowanych pytań na obrony jesienne, zakładam wraz z Dziasem grupę roboczą dot. wspólnego opracowywania pytań na obronę (obowiązujących po 1 X 2009).

Szukamy jak najwięcej chętnych.

Pytań jest 69, nie są szczególnie skomplikowane. Z tego część się dubluje z poprzednich lat, więc roboty będzie jeszcze mniej. Oceniam wkład pracy na 1 pytanie na godzinę.

Pytaniami nieopracowanymi w poprzednich latach dzielimy się pod koniec tego tygodnia i dajemy sobie kolejny tydzień na porządne przygotowanie (tak jakbyśmy chcieli, żeby ktoś przygotował łopatologicznie dla nas).

Jeśli sami nie jesteście zainteresowani, może znacie kogoś znajomego w temacie?

Kontakt:
Dzias 889-573-917 albo Radek 607-677-268 albo deklaracja poniżej w tym wątku.

Tytuł:
PostZamieszczono: 23 wrz 2009, 19:26 
Gomar
Awatar użytkownika

Mam problem z opracowaniem jednego z pytań. Mile widziane wskazówki, co poeta miał na myśli? Szczególnie liczę na absolwentów i studentów kierunku ekonomia.

9. W jaki sposób banki centralne kontrolują poziom i zmiany nominalnych stóp procentowych? Dlaczego banki centralne regulują stopy procentowe zamiast podaży pieniądza?

1. Zgodnie z moją wiedzą w PL decyduje o tym RPP, organ NBP, więc bank de facto sam to kontroluje. W innych krajach też dzieje się tak samo, choć organy nazywają się inaczej. O czym tu więcej można powiedzieć?

2. Czyż jednak banki regulując stopy procentowe nie regulują w zasadzie podaży pieniądza?

Tytuł:
PostZamieszczono: 24 wrz 2009, 8:36 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Prawie każde pytanie może być tak naprawdę punktem wyjścia do dyskusji na jakiś powiązany z nim temat, zainicjowanej przez egzaminatora. W tym przypadku aż prosi się, by polecono Ci wymienić rodzaje stóp procentowych albo podać, co składa się na całkowitą podaż pieniądza.
Sam z ekonomii jestem cienki jak sik pająka, więc nie podam Ci publicznie moich przemyśleń dotyczących tych pytań, żeby się nie skompromitować. :P

Ludzkość to kupa zwierząt pełzających po gównie, a ja zakochałem się w samochodzie. M. Hłasko

CHARLES BARKLEY WANT TO MEETS YOU!!!

Tytuł: ja tez:)
PostZamieszczono: 04 paź 2009, 15:55 
popularna

Siema,

dopiero co zauwazylem wasz awatek. Tez sie chetnie dolacze do pracy jesli jeszcze cos zostalo. Obrona tuz tuz wiec trzeba sie troche zabrac:) Dajcie znac jak stoicie z pytaniami.

Tytuł:
PostZamieszczono: 04 paź 2009, 17:36 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Radi, Wilek, dajcie Majkelowi znać jak stoicie z pytaniami, bo mi nic nie zostało. Przypominam, że trzeba się pospieszyć ;)

Pzdr!

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 paź 2009, 13:57 
mała srebrna
Awatar użytkownika

namche pisze:
[i]9. W jaki sposób banki centralne kontrolują poziom i zmiany nominalnych stóp procentowych? Dlaczego banki centralne regulują stopy procentowe zamiast podaży pieniądza?.....
2. Czyż jednak banki regulując stopy procentowe nie regulują w zasadzie podaży pieniądza?

Jak przez mgłę pamiętam, że chyba Czarny coś pisał w swojej książce na temat dlaczego lepiej stopy procentowe niż bezpośrednio podaż pieniądza. Ale głowy nie dam sobie uciąć.
No i rzeczywiście, na obronie lepiej znać nie tylko odpowiedź na pytanie, ale też wszystko dookoła tego pytania, bo oni lubią dyskutować.

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 paź 2009, 16:39 
duża brązowa
Awatar użytkownika

Radi, odpowiedzi na Twoje pytania znajduje się w "Współczesna bankowość" M. Zaleskiej na str. 35-39. :)
Jak chcecie, to podrzucę Wam (=trampowym rozkminiaczom pytań na obronę) tę książkę jutro na klubowe.

Tytuł:
PostZamieszczono: 06 paź 2009, 14:17 
duża srebrna
Awatar użytkownika

namche pisze:

Tak, kwestia tego co jest przyczyną a co wynikiem. Friedman nawoływał do kontroli podaży pieniądza ("Inflacja jest zawsze i wszędzie zjawiskiem monetarnym") i po rewolucji neoklasycznej faktycznie banki centralne zaczęły kontrolować podaż pieniądza, tak aby rosła w tym samym tempie co PKB (równanie wymiany Fischera).

Pojawiły się jednak dwa problemy:
1) dla gospodarki istotny jest koszt kredytu, a nie ogólna ilość pieniądza w gospodarce. regulowanie podaży pieniądza było zatem niejasne, skomplikowane i kosztowne dla przedsiębiorców. (musieli sobie modelować jaka stopa procentowa wyjdzie z tego całego zamieszania)
2) z powodów innowacji finansowych (karty kredytowe) coraz trudniej było mierzyć i kontrolować podaż pieniądza. posługując się kartą kredytową w skrajnym przypadku bowiem gospodarka może funkcjonować przy zerowej podaży pieniądza (wtedy prędkość obiegu jest równa plus nieskonczoność), a inflacja może nadal występować.

Dlatego gdzieś z początkiem lat 90. banki centralne zaczęły przerzucać się na kontrolę stóp procentowych (poprzez ustalanie "sufitu" i "podłogi", czyli korytarza wahań dla stóp w gospodarce). w polsce chyba od 1998, ale nie jestem pewny

RPP nie jest organem NBP, tylko prezes i siedziba się pokrywają :)

Mechanizm kontroli stóp procentowych w skrócie jest taki:
bank centralny przyjmuje nieograniczone depozyty (które mają zerowe ryzyko) od banków --> "podłoga"
bank centralny udziela nieograniczonego kredytu bankom --> "sufit"
jak się która stopa procentowa nazywa niestety nie pamiętam, odsyłam na nbp.pl

Tytuł: pytania
PostZamieszczono: 08 paź 2009, 15:52 
popularna

Siema,

Wilek dostal ode mnie moje opracowane pytanka. Jak macie reszte opracowanych podeslijcie prosze na m.michael@gazeta.pl.
dziki wielki i powodzenia na obronie.

Majkel

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 gru 2009, 16:45 
duża złota
Awatar użytkownika

Hej,
podbijam temat. Czy ktoś posiada jakieś opracowania albo potrzebuje pomocy w opracowywaniu?

Kontakt przez PW.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]