Dzisiaj jest 25 lis 2017, 11:33

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Filozofia
PostZamieszczono: 02 paź 2010, 12:44 
duża brązowa
Awatar użytkownika

Tak się zdarzyło, że będę miał niedługo egzamin z filozofii.
Mam mniej więcej określony zakres materiału, ale ponieważ z materią filozoficzną radziłem sobie ostatnio prawie 10 lat temu!
Stąd mam pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów:
1) Potrzebuję jakąś książkę nt. głównych poglądów na państwo i prawo - od Starożytności po Oświecenie (Platon, Arystoteles, idea państwa bożego na ziemi, utopia Moore'a, koncepcje umowy społecznej. Co byście polecili?
2) Czy ktoś z was ma może, albo wie czy jest do dostania w bibliotece SGH:
skrypt SGPIS z materiałami do nauczania filozofii, w którym znajdują się fragmenty "K. Marks: Rękopisy ekonomiczno-filozoficzne z 1844 r."

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 paź 2010, 22:46 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Hm, nam ogólnie kazali się uczyć z encyklopedii Tatarkiewicza, tam jest wszystko. Tyle, że tego nie da się czytać :/

Tytuł:
PostZamieszczono: 02 paź 2010, 23:07 
Miss Skryba
Awatar użytkownika

Ja zdawalem filozofie w zeszlym roku, ale naprawde nie pamietam, z czego sie uczylem ;)
Ale mysle, ze warto luknac na liste tekstow, ktore byly na SGH na 1. roku i zobaczyc, ktorzy tam byli filozofowie, bo to byli ci naprawde najwazniejsi. A potem wziac Tatarkiewicza i jakos wyciagnac glowne tezy tych filozofow, moze troche porownac z tym, co jest na wiki (bo tam jednak beda tylko te ich najbardziej znane pomysly). Bo jakbys sie chcial nauczyc wszystkiego, co oni wymyslili, to bedzie ciezko. W sumie przeciez, przynajmniej na studiach, to byla raczej historia filozofii, czyli glowne jakies prady, niz glebokie zrozumienie teorii filozifcznych.

Polskie Stowarzyszenie Korozyjne (Polish Corrosion Society) jest organizacją pozarządową, której misją jest - podobnie jak wielu innych tego rodzaju stowarzyszeń na świecie - zabezpieczenie ludzi, majątku i środowiska przed szkodliwymi skutkami korozji.
Obrazek

Tytuł:
PostZamieszczono: 03 paź 2010, 10:26 
mała brązowa

Polecam Slownik Mysli Filozoficznej firmy ParkEdukacja. Info na temat filozofow, wylozenie pogladow i fragmenty tekstow z tzw esencja :) Razem chyba 500 stron od starozytnosci po wspolczesnosc, powinno wystarczyc.

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 paź 2010, 13:01 
duża brązowa
Awatar użytkownika

A czy ktoś zdawał egzamin u prof. dr hab. Ewy Chmieleckiej? Jak to wygląda? Czy gdzieś na SGH są dostępne jakieś materiały z jej zajęć?

Tytuł:
PostZamieszczono: 05 paź 2010, 21:38 
duża srebrna

Ja zdawałam w kwietniu na SGGW egzamin doktorski z filozofii i mam opracowane w plikach Word ileś tam tematów: etykę Platona, św Augustyna, Kanta itp.
Jak chcesz, to prześlę ci na maila, tylko przypomnij adres na privie. Są to opracowania skrótowe, po 1 stronie tekstu (na podstawie książki Wendlanda), ale będziesz mial ramy zagadnień.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]