Dzisiaj jest 22 lis 2017, 23:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: 08 gru 2006, 11:14 
I norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

Chodziło mi o to, żeby pokazać, że nazwa Izery jest jednak w jakimś stopniu rozpowszechniona.

A to, że po polsku góry nazywają się Górami Izerskimi to po części może być rola przypadku. Jak Jacek zauważył Iser może być i rzeczownikiem i przymiotnikiem. Więc moim zdaniem równie dobrze mogła się rozpowszechnić jako polska nazwa Izery (gdyby ktoś tworząc ją wzorował się na Tatrach, Karpatach, Beskidach). Tak zresztą się stało w przypadku Karkonoszy (a nie Gór Olbrzymich). A, że język ewoluuje to nie powiedziane że w przyszłości będzie się mówiło Izery.

A to czy umieszczając na stronie głównej nazwę Izery zamiast Góry Izerskie popełniamy błąd czy też przyczyniamy się do ewolucji języka to rozsądzi historia ;)

To tyle spojrzenia na sprawę z drugiej strony bo mi osobiście bardziej podoba się nazwa Góry Izerskie :)

pzdr
Bronek

Tytuł:
PostZamieszczono: 08 gru 2006, 11:20 
II norma za wytrwałość
Awatar użytkownika

OFF

A ja jak byłem w Niemczech, to kilka osób prosiło o nieużywanie niemieckich nazw, po pierwsze bo nie znają (jak jakieś małe miasteczka, np. Falkenburg ;) ) a po drugie bo to niepoprawne politycznie.

Niektórzy woleli łamać jęzor wymówieniem Wrocław niż być posądzonym o rewizjonizm :)

Były też oczywiście inne przypadki, żeby nie było, że generalizuję. Ale u nas na Węgrzech nikogo nie znajdziecie, kto mówi Cluj zamiast Kolozsvar tylko ze względów politycznych (zresztą to jest sytuacja nieprównywalna, bo tam Węgrzy żyją do dziś, a Niemca np. w Złocieńcu to poza 2-3 turystami nie odnajdziesz ;) )

ON

Tytuł:
PostZamieszczono: 08 gru 2006, 11:23 
I norma za wytrwałość

tomek pisze:
Niektórzy woleli łamać jęzor wymówieniem Wrocław niż być posądzonym o rewizjonizm :)

I bardzo dobrze!

Tytuł:
PostZamieszczono: 08 gru 2006, 12:29 
duża srebrna

Generalnie kwestia z nazewnictwem miast jest ciężka. Inaczej ma się rzecz ze znaturalizowanymi wersjami obcych nazw (np. Paryż, Wormacja, czy Filadelfia; tak też za mówienie "Wilno" nikt nie jest oskarżany o rewizjonizm).

Inaczej rzecz się ma z nazwami mniejszych mniejscowości - tam spolszczenie najczęściej oznacza wcześniejszą przynależność do Polski i niektórzy najchętniej odsądziliby od czciu i wiary każdego, który mówi "Nadwórna" czy wcześniej Źółkiew zamisat Nesterov).

Jeszcze inna sprawa dotyczy sytuacji typu "Żabie" czy "Stanisławów", gdzie obecna nazwa nijak ma się do jej polskiego odpowiednika. To tutaj, moim zdaniem, używanie na siłę polskiej nazwy jest manifestacją rzekomej polskości tych ziem (tak samo w przypadku stosunku Niemców do nazw polskich, Węgrów do słowackich i rumuńskich,...). Trudno jednak co po niektórym osobom mieć za złe, że wymawiają to w ten sposób, jako że często sami się tam rodzili. Ja w każdym razie w "Stanisławowie" jak żyję nie byłem, a w Iwano-Frankowsku parokrotnie. :P

W przypadku Gór Izerskich mamy do czynienia z bezpośrednim tłumaczeniem nazwy, które w dodatku jest logiczne, w końcu Izera tam naprawdę płynie. Mój stosunek do nazwy "Izery" na stronie jest wrogi z kilku powodów:
- jest to dla mnie przejawem tendencji do upraszczania wszystkich nazw i słów na maksimum trzysylabowe (Bydzia, Wrocek), co w tym akurat przypadku nie wiąże się ze specjalną więzią łączącą osobę z górami (w drugą stronę, czyli dodawania majestatu górom, np. "Pojechałem w Bieszczad" , również nie znoszę) ani długim tam pobytem

- o ile jeszcze podczas rozmowy w klubie jest to w pewnym sensie normalka, zwłaszcza jak ktoś potrzebuje chwytliwej nazwy na wyjazd ;) ; to na forum publicznym, jak zauważyli poprzedni piszący w tym watku, jest to po prostu siara (a pkp jak zwykle robi z siebie durniów, tym razem w ten sposób, nie wiedząc, że nie wszystkie góry w Polsce podlegają "oswojeniu")

- to, o czym pisał JD, czyli fakt istnienia innego desygnatu nazwy

- popularyzacja turystyki polega również, o czym mało kto chce pamiętać, na uczeniu osób mających mniejsze doświadczenie

Houk, powiedziałem.

Tytuł:
PostZamieszczono: 08 gru 2006, 14:33 
duża brązowa
Awatar użytkownika

Szkoleniowiec pisze:
Ja w każdym razie w "Stanisławowie" jak żyję nie byłem, a w Iwano-Frankowsku parokrotnie. :P

O, byłeś parę razy w "Iwano-Frankowsku"? Wcześnie zacząłeś jeździć w tamte strony. :D

Tak się tylko czepiam...

Tytuł:
PostZamieszczono: 08 gru 2006, 23:22 
za wytrwałość

Pawle, czepiasz sie bezpodstawnie. Bowiem po ukrainsku w mianowniku miasto nazywa sie Iwano Frankiwsk, ale w przypadkach zaleznych "Iwano-Frankowska", "Iwano-Frankowsku", etc., przymiotnik bedzie "iwanofrankows'kyj".

Ukrainski ikawizm dziala tylko w mianowniku. Dla rzeczownikow pospolitych:

sik - soka, kit - kota, did-deda.

Pozdrawiam :)

A w polszczeniu nazw nie widze nic zlego. To tak jakby przestac mowic Monachium, Moguncja, Akwizgran, Turyn czy Mediolan. Tak samo mozna Zolkiew, Stanislawow, Nadworna, Zabie czy Rowne. Przesada byloby zas nazywanie np. Schwerina - Swierzynem, Zwickau - Cwikowem, Dyneburga/Daugavpils - Dzwinskiem i tak dalej. Bo to juz po prostu jest przestarzale i tyle.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]