Kurs Turystyki Górskiej Ceneria: outdoorowa porównywarka cen
www.ImprezyPodroznicze.pl
www.peron4.pl
www.szlaki.net.pl
www.skg.uw.edu.pl
Podole

Korzystając z wolnego piątku, jakim był 1 listopada, wybrałem się z Bronkiem na Ukrainę. Z Warszawy wyjechaliśmy w piątek, 26 października, wieczorem autobusem do Kałusza. Pierwszą część naszego wyjazdu spędziliśmy w Gorganach. 31 października - po zejściu z gór wyjechaliśmy z Osmołody do Kałusza, dalej pociągiem do Czerniowiec. Zwiedziliśmy miasto 1 listopada, po czym po południu autobusem dotarliśmy do Chocimia, gdzie przenocowaliśmy pod zamkiem. W sobotę - 2 XI - byliśmy w Kamieńcu Podolskim. W niedzielę, wracając do Polski, zahaczyliśmy o Żółkiew. Do Warszawy dotarliśmy z powrotem około godziny 21.

Chocim to obecnie jedno z powiatowych miast obwodu czerniowieckiego Ukrainy. Główną atrakcją tego małego, kilkutysięcznego miasteczka, jest dobrze zachowany zamek nad brzegiem Dniestru. Brak kolei, dworzec autobusowy położony jest w południowym krańcu miasta. Od niego 5 min. (wszystkie czasy zakładają średnio wolne tempo, z plecakiem; idąc szybciej można je znacznie skrócić) drogi do obwodnicy Chocimia, 20 min. do centrum (piekarnia, inne sklepy), 30 min do bazaru (po prawej stronie), 45 min. do zamku. Aby dojść do zamku należy iść główną drogą w kierunku północnym (na prawo stojąc tyłem do dworca). Po 15 min. skręca ona przed parkiem w lewo dochodząc do centrum miasta, po czym po chwili ponownie w prawo. Przed odejściem bocznej drogi do zamku jest drogowskaz. Przed zamkiem znajduje się obszerny parking, toaleta, kiosk z pamiątkami sprzedający też bilety wstępu, pomnik Petra Sahajdacznego. Na terenie twierdzy, obok zamku, jest też XVIII-wieczna murowana cerkiew. Ponadto - bar "Forteca" (zamknięty w czasie naszego pobytu), ogólnie dostępne toalety. Nocleg pod namiotem możliwy jest pod skarpą nad brzegiem Dniestru (niestety brzydki zwyczaj zrzucania śmieci z okien zamku trochę psuje scenerię noclegu), można też spróbować dogadać się z osobą pilnującą nocą zamku i przenocować (w śpiworze) na jego terenie. Alternatywą jest poproszenie o nocleg miejscowych mieszkańców (chałupy koło zamku bądź bloki dalej).

Sam kompleks twierdzy jest od 2000 roku rezerwatem historycznym. Dwa lata później Chocim obchodził 1000-lecie istnienia, całe miasto zostało wtedy odnowione. Z tej okazji wydano też mapę miasta wraz z planem i opisem twierdzy (widzieliśmy ją tylko w Czerniowcach). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w ukraińskich przewodnikach nie ma żadnej wzmianki o bitwie 1673 roku, cały akcent kładzie sie na oblężenie 1621 roku przedstawiane jako zwycięstwo Ukraińców (Kozaków) nad Turkami przy współudziale wojsk polskich.

Garść dat:

  • XIV-XVI - Chocim należy do Mołdawii
  • XVI-XVIII - w ramach Turcji
  • 1563 - Kozacy z Dymitrem Wiśniowieckim "Bajdą" zajęli twierdzę, zdradzeni przez bojarów mołdawskich
  • 1621 - bitwa 30 tys. Polaków (zmarły w trakcie oblężenia hetman Karol Chodkiewicz, Stanisław Lubomirski, królewicz Władysław) i 25 tys. Kozaków (Piotr Konaszewicz Sahajdaczny) ze 100 tys. armią turecką (sułtan Osman II)
  • 1673 - 11 listopada (rok po traktacie w Buczaczu i stracie Podola z Kamieńcem) hetman wielki Jan Sobieski zaatakował korpus turecki Husejna paszy. Zwycięstwo dało mu w konsekwencji koronę polską.
  • 1812-1918 w ramach Rosji
  • 1919-1940 w ramach Rumunii
  • 1941-1991 w ramach ZSRR
  • od 1991 w ramach Ukrainy

Ciekawe linki:

Kamieniec Podolski to już znacznie większe miasto. Mieszka w nim 100 tys. ludzi. Stare Miasto kamienieckie położone jest na wysokiej skale, którą oblewa mała rzeczka Smotrycz zataczająca wokół niej prawie pełną pętlę. Przy jedynym naturalnym połączeniu miasta z okolicą postawiono twierdzę. Obecnie Kamieniec pod względem ilości zabytków ustępuje na Ukrainie jedynie Kijowowi i Lwowowi.

Dworzec autobusowy położony jest w samym centrum, ok. 20 min. drogi od kolejowego. Naprzeciwko dworca autobusowego znajduje się główny rynek. Oba dworca oddalone są o ok. 30 min. od Starego Miasta. Mapę Kamieńca (1:20k, centrum 1:5k) można kupic na dworcu kolejowym, w jednej z księgarni w centrum bądź w innych dużych miastach Ukrainy.

Wstęp na teren niskiego zamku jest bezpłatny, wysokiego - kosztuje 1 UAH. Za dodatkową opłatą można obejrzeć podziemia (dwie sale z wyposażeniem XVII-wiecznego wojska - nie warto) oraz muzeum etnograficzne. Na terenie Starego Miasta trzeba zobaczyć przede wszystkim katedrę kamieniecką - kościół św. św. Piotra i Pawła. Polecam jednak kilkugodzinny spacer po całej starówce - polsko-ukraińsko-turecko-ormiańsko-żydowskiej.

Ciekawe linki:

Zdjęcia z Gorganów, Chocimia, Kamieńca Podolskiego i Żółkwi, plan miasta Chocimia i Kamieńca 

KTE "TRAMP"
Szkoła Główna Handlowa
Al. Niepodległoœci 162
02-554 Warszawa
+48-22-5649784
Webmaster
<Klub Turystyczny Ekonomistów TRAMP>